Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

6 mln osób umiera każdego roku z powodu palenia

  • Autor: PAP
  • Data: 07-07-2015, 09:43
6 mln osób umiera każdego roku z powodu palenia
WHO ostrzega przed opłakanymi skutkami palenia papierosów (fot. mat.pras.)

Palenie papierosów zabija rocznie 6 milionów ludzi na świecie - alarmuje w opublikowanym we wtorek raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). I zaleca rządom nałożenie większej akcyzy na wyroby tytoniowe, by wygenerować środki na lepsze usługi zdrowotne.

W raporcie zatytułowanym "The Global Tobacco Epidemic 2015" WHO stwierdza, że zbyt mało rządów wykorzystuje podatki nakładane na wyroby tytoniowe w celu np. odradzania ludziom palenia, czy pomagania im w zerwaniu z nałogiem. Oenzetowska agenda rekomenduje, by 75 proc. ceny paczki papierosów stanowiła akcyza.

Według WHO na świecie co sześć sekund umiera osoba w wyniku chorób związanych z paleniem, czyli co roku jest to około 6 milionów ludzi. Jak się przewiduje, do roku 2030 liczba ta może wzrosnąć do 8 milionów ludzi, jeśli nie zostaną podjęte konieczne kroki w celu opanowania - jak to ujmuje WHO - tytoniowej epidemii.

Na świecie jest około miliarda palaczy. Wiele państw ma wyjątkowo niskie stawki akcyzy na tytoń, a niektóre nie mają wcale takiego podatku.

"Podniesienie stawki akcyzowej na produkty tytoniowe jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie konsumpcji produktów, które zabijają, a także na generowanie znacznego przychodu" - komentuje w raporcie dyrektor generalna WHO Margaret Chan.

Tytoń jest jednym z czterech głównych czynników ryzyka występowania chorób niezakaźnych, w tym głównie nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych i krążeniowych, chorób płuc i cukrzycy. W 2012 r. z powodu chorób tych zmarło 16 milionów ludzi poniżej 70. roku życia, przy czym ponad 80 proc. pochodziło z państw biednych lub o średnim dochodzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • cudak 22-07-2015, 20:38:
Papierosy zabijają ? Kierowca po alkoholu zabił 6 osób. I co na to urzędnicy unijni ? Jakoś ich to nie interesuje.Tylko papierosów się przyczepili.
  • Arek 07-07-2015, 16:25:
"I zaleca rządom nałożenie większej akcyzy na wyroby tytoniowe, by wygenerować środki na lepsze usługi zdrowotne."
Gdzie tu logika? Przecież z powodu podwyżki cen mniej ludzi będzie palić legalne papierosy>wzrośnie udział czarnego rynku, a wpływy z akcyz będą takie same, albo mniejsze. Przemytnik wygrywa, a Państwo i cała branża tytoniowa tracą. Tego chce WHO?

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH