Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

BAT wspiera zapobieganie paleniu wśród nieletnich

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 19-11-2013, 12:22

W pełni wspieramy prawo i regulacje zabraniające sprzedaży produktów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia. Wierzymy także, że egzekwowanie prawa i kary za jego łamanie muszą być na tyle dotkliwe, aby zniechęcić każdego do sprzedaży papierosów nieletnim - informuje w komunikacie Grupa British American Tobacco.

Firmy Grupy BAT przestrzegają surowych Międzynarodowych Standardów Marketingowych, które są spójne na całym świecie i wyrażają pełne zaangażowanie w kierowanie komunikacji marketingowej wyłącznie do dorosłych osób palących.

Zazwyczaj firmy British American Tobacco współpracują z detalistami, pierwszą linią walki przeciw paleniu wśród nieletnich. BAT prowadzi lub wspiera programy, które podejmują działania takie jak: wymaganie okazywania dowodu tożsamości przy zakupie wyrobów tytoniowych, odpowiednie, widoczne oznakowanie, mówiące o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim oraz szkolenia dla pracowników sklepów na temat metod identyfikacji nieletnich i odmawiania im sprzedaży wyrobów tytoniowych.

W niektórych krajach, w celu zwiększenia efektywności działań podejmowanych w ramach przeciwdziałania paleniu wśród nieletnich, British American Tobacco współpracuje z innymi partnerami. Ponadto w niektórych krajach, także we współpracy z innymi organizacjami, spółki Grupy wspierają programy edukacyjne i promocyjne zniechęcające młodych ludzi do palenia.

Praca z detalistami

Programy skierowane do detalistów mają na celu zablokowanie sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim w punkcie sprzedaży. Tego rodzaju programy stanowią większość prowadzonych przez Grupę British American Tobacco działań w tym obszarze.

Narzędziami wspierającymi te działania są plakaty, identyfikatory dla sprzedawców, a także inne materiały stałe umieszczane w punkcie sprzedaży, które jasno komunikują, iż sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim jest nielegalna. Ponadto dostępne są broszury i ulotki edukacyjne z informacją o regulacjach prawnych i skutkach jego nieprzestrzegania, a także ze wskazówkami dla sprzedawców, jak efektywnie i umiejętnie odmawiać sprzedaży.

Tego rodzaju programy działają najlepiej, gdy wspierane są dodatkowo przez odpowiednie regulacje prawne i kary związane z ich łamaniem.
Wymagania prawne w Polsce

W Polsce sprzedaż wyrobów tytoniowych regulowana jest Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 9 listopada 1995 r.
Art. 6. ust.1.
Zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18
Art. 6 ust. 1a.
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego wyroby tytoniowe sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego
Art. 6. ust. 4.
Zabrania się sprzedaży papierosów (...) luzem bez opakowania
Art. 13. ust. 1 pkt 1.
Kto sprzedaje wyroby tytoniowe wbrew zakazom określonym w art. 6, podlega karze grzywny
Art. 13. ust. 3.
(...) orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
Art. 24.1. Grzywną wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Działania lokalne

Historia British American Tobacco Polska w obszarze przeciwdziałania paleniu wśród nieletnich zaczęła się w 1998 roku, kiedy to wspólnie z innymi firmami branży tytoniowej rozpoczęliśmy Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18. Braliśmy w nim aktywny udział do 2004 roku.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • ptr 20-11-2013, 23:20:
Diler nie skłoni nikogo do zakazu sprzedaży narkotyków nieletnim, bo by tylko tracił. BAT walczy z paleniem u nieletnich bo i tak 90% wartości papierosów odbiera państwo. Tak samo jak zalegalizują maryśkę to też będzie zakaz jej handlu nieletnim, a państwo tylko na tym będzie zarabiać.
 • jac 20-11-2013, 09:35:
To tak jakby dealer narkotyków wspierał zakaz sprzedaży tego co sam oferuje, bzdura, fałsz i obłuda w jednym.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 070) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH