Bronisław Komorowski: Lokalne produkty to szansa na rozwój regionu
Do wykorzystywania lokalnych produktów w rozwoju turystyki i gospodarki regionu zachęcał prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w Janowcu (Lubelskie) z członkami Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły.
Prezydent wraz z małżonką spotkał się z winiarzami na zamku w Janowcu (będącego oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego), gdzie stowarzyszenie ma swoją siedzibę.
Komorowski powiedział że na terenach nadwiślańskich są znakomite perspektywy na ożywienie regionu poprzez wykorzystanie naturalnych zasobów natury i kultury. "To jest proces świadomego stawiania przez państwo polskie, tak jak stawiają na to wszystkie kraje Unii Europejskiej, na wzmocnienie atrakcyjności produktów regionalnych i świadomego dążenia do tego, aby w stopniu maksymalnym wyzwolić inicjatywy ludzkie i zdolność do produkowania różnych towarów - będących markami regionalnymi, czyli wizytówką regionu - z ułatwieniami" - powiedział Komorowski.
Dodał, że pobudzanie różnego rodzaju wytwórczości lokalnej przyczynia się nie tylko do podnoszenia atrakcyjności turystycznej regionu, ale i staje się "cząstką systemu ekonomicznego", szansą rozwoju dla rolników czy drobnych producentów.
Prezydent mówił, że dosyć skromne polskie winiarstwo, które rozwijało się w przeszłości na terenie zaboru austriackiego, zanikło i obecnie z trudem się odbudowuje. Do jego upadku - zaznaczył - przyczynił się także "okres katastrofy", a którym "świadomie odchodzono od skojarzeń bardziej elitarnych w Polsce". "Zdarzyła się nam kultura, powiedziałbym, bardziej mieszcząca się w kręgach skojarzeń wódczanych niż winnych" - dodał Komorowski.
Podkreślił, że odbudowa winiarstwa wymaga wiele pracy i gromadzenia doświadczeń, ale też skupiania ludzi w różnych formach organizacji producenckich, aby skutecznie zabiegały o ich interesy np. zmiany w prawie.
Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły (MPW) skupia plantatorów, których winnice znajdują się wzdłuż Wisły, po obu jej brzegach, od Annopola do Kozienic. Zostało założone w maju 2008 r. przez winiarzy z dziesięciu plantacji. Obecnie skupia właścicieli i pracowników z 40 winnic - znajdujących się w granicach regionu MPW oraz z dalszych terenów województwa lubelskiego - o łącznej powierzchni około 20 ha. Większość winnic z MPW jest przedsięwzięciem hobbystycznym, prawo do sprzedaży wina uzyskali właściciele siedmiu winnic.
W listopadzie 2008 r. stowarzyszenie przyjęło Kartę Winnic MPW - określającą dla swoich członków m.in. metody uprawy, dopuszczalną wysokość plonów, gęstość nasadzeń czy metody winifikacji. To pierwszy taki dokument w Polsce.

- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!