Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Browar Kingpin: obniżka akcyzy faworyzuje browary regionalne względem rzemieślniczych

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 20-11-2017, 14:41
Browar Kingpin: obniżka akcyzy faworyzuje browary regionalne względem rzemieślniczych
Marek Kamiński, współwłaściciel Browaru Kingpin fot. Browar Kingpin

Browar Kingpin ocenia, że obniżka akcyzy zaszkodzi browarom rzemieślniczym, a planowane zmiany – choć w założeniu mają wesprzeć rozwijający się segment małych browarów rzemieślniczych – pomogą głównie browarom regionalnym. Rzemieślnikom będzie trudniej z nimi konkurować – uważa Marek Kamiński, współwłaściciel browaru rzemieślniczego Browar Kingpin.

Ostateczne i wspólne stanowisko branży browarów rzemieślniczych zostanie przedstawione w środę, 22 listopada na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju.

Browar przypomina, że 10 listopada Minister Rozwoju i Finansów ogłosił projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, wprowadzającego zmiany m.in. w ulgach w akcyzie dla podatników produkujących piwo. Kluczową zmianą planowaną w rozporządzeniu jest wprowadzenie 50-proc. ulgi w akcyzie obliczonej z zastosowaniem stawki akcyzy określonej w ustawie dla wszystkich producentów piwa, którzy sprzedają do 200 tysięcy hl piwa rocznie.

Oznacza to istotną zmianę w dotychczas obowiązujących przepisach, polegającą na zniesieniu progów wielkościowych uprawniających do zastosowania odpowiedniej wysokości ulgi w akcyzie, które dotychczas kształtują się na poziomach: 

-  do 20 tys. hektolitrów piwa – zwolnienie w wysokości 30 zł/hl

-  do 70 tys. hl piwa – zwolnienie w wysokości 15 zł/hl

-  do 150 tys. hl piwa – zwolnienie w wysokości 12 zł/hl

-  do 200 tys. hl piwa – zwolnienie w wysokości 9 zł/hl

W przesłanym komentarzu przedstawiciel Browaru Kingpin wskazuje, że po ogłoszeniu projektu minister przystąpił do ofensywy medialnej w zakresie proponowanych przez siebie zmian, a niestety, pojawiające się w mediach doniesienia i komentarze w większości nierzetelnie informują o zakresie proponowanej obniżki, całkowicie pomijając też istotne jej aspekty.

- Nie jest prawdą, że proponowana obniżka oznacza obniżenie akcyzy o 50%. Akcyza ma zostać obniżona do 50 proc. pełnej akcyzy obliczonej zgodnie ze stawką określoną w ustawie. Oznacza to w praktyce tyle, że najmniejsze browary rzemieślnicze, korzystające do tej pory z maksymalnej ulgi wg obecnych przepisów, uzyskają jedynie niewielką dodatkową korzyść, podczas gdy duże browary regionalne, których obecna ulga w akcyzie była relatywnie niewielka, uzyskają znaczące obniżki w akcyzie. Biorąc pod uwagę fakt, że akcyzę płacimy w oparciu o ekstrakt początkowy piwa, dla większości piw proponowana przez Ministra obniżka będzie oznaczała kilkunastoprocentową obniżkę akcyzy dla browarów rzemieślniczych a kilkudziesięcioprocentową dla browarów regionalnych – podkreśla Marek Kamiński. 

- Oznacza to, że wbrew deklaracjom i doniesieniom Minister Rozwoju i Finansów postanowił w rzeczywistości wesprzeć browary regionalne produkujące do 200 tysięcy hl rocznie, oferując jednocześnie ledwie symboliczne wsparcie dla browarów rzemieślniczych, z których wszystkie produkują poniżej 20 tys. hl rocznie - dodaje.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • stachu 06-12-2017, 11:54:
Pierwsza i zasadnicza rzecz:
Gdzie Kingpin ma swój browar?
To jest kontraktowiec i tyle. Niech poprawią jakość piw, dystrybucję i ceny a następnie wybudują swój browar i tam warzą. Moim zdaniem mogą jednak nie dotrwać do tego momentu.
 • konsument 21-11-2017, 10:50:
Rozumiem że za dwa lata kiedy Kingpin przekroczy zaproponowany przez siebie próg pierwszej podwyżki akcyzy to nie będzie prosić o podwyższenie progu? Czy może jednak nie planuje rozwoju powyżej 20 000 hl i wcale nie chce konkurować z większymi?

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH