Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Drastyczny spadek przychodów z akcyzy na wyroby tytoniowe

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 17-10-2013, 12:10
Drastyczny spadek przychodów z akcyzy na wyroby tytoniowe
Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Dane Ministerstwa Finansów za osiem pierwszych miesięcy 2013 roku wskazują, że wpływy do budżetu z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych są mniejsze o ponad 530 mln zł. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. Jeżeli dotychczasowa tendencja utrzyma się, spadek sięgnie blisko 800 milionów złotych. Byłby to pierwszy tak drastyczny spadek przychodów z akcyzy w ostatnich dziesięciu latach - czytamy w raporcie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Warto zwrócić uwagę, że rząd tłumaczy podwyżki akcyzy na papierosy zobowiązaniami unijnymi, jednakże Polska jest już obecnie bardzo bliska ich wypełnienia. Wydaje się więc, że, z tego punktu widzenia, nie ma obecnie uzasadnionej konieczności corocznego podnoszenia podatku akcyzowego na papierosy.

Po uwzględnieniu odpowiedniego do przeliczeń kursu walutowego (kurs 4,11 PLN/EUR; podawany przez UE w październiku roku poprzedniego) okazuje się, że w Polsce akcyza na 1000 sztuk papierosów wynosi 87,5 euro. Do 1 stycznia 2018 r. nasz kraj musi osiągnąć minimum w wysokości 90 euro/1000 sztuk. Ceny papierosów w Polsce osiągnęły poziom, który istotnie przyczynia się do spadku legalnej sprzedaży. Utrzymanie prowadzonej obecnie polityki władz fiskalnych (coroczny 5-procentowy wzrost akcyzy na papierosy) będzie powodować dalszy spadek dochodów budżetu państwa z tego tytułu. Zmiana struktury opodatkowania akcyzą wyrobów tytoniowych w latach 2014-2015 może złagodzić niekorzystne dla budżetu tendencje i ograniczyć spadek wpływów do budżetu Państwa.

Obniżenie stawki procentowej oraz odpowiednie podwyższenie stawki kwotowej akcyzy spowoduje mniejszy średni wzrost cen papierosów na rynku i w efekcie ograniczy dalszy spadek legalnego rynku. Następstwem tego będą wyższe, niż przy obecnej strukturze akcyzy, poziomy wpływów do budżetu państwa. Ponadto większy udział stawki kwotowej akcyzy zwiększy przewidywalność wpływów z tego tytułu i zmniejszy wrażliwość budżetu Państwa na potencjalne obniżki cen, które często mają miejsce w okresie tzw. promocji cenowych.

Obniżenie stawki procentowej Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową podatku akcyzowego spowoduje, że nastąpi niższy wzrost cen, niż w sytuacji braku zmian w strukturze akcyzy, we wszystkich segmentach rynku. - Wpływy z podatku akcyzowego, w tym z akcyzy na wyroby tytoniowe, są w Polsce od wielu lat ważnym elementem strony dochodowej budżetu. Istotne jest, aby system naliczania tego podatku był możliwie jak najbardziej efektywny - mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. 

- Z naszych analiz wynika, że zmiana struktury akcyzy polegająca na podwyższeniu części kwotowej i obniżeniu procentowej spowoduje mniejsze podwyżki cen w segmencie papierosów najtańszych, które stanowią pod względem ilościowym ponad połowę rynku w Polsce. Ograniczenie spadku sprzedaży w tej części rynku jest w analizowanym scenariuszu kluczowe dla ograniczenia łącznego spadku wpływów budżetowych z  tytułu podatku akcyzowego. Obniżanie części procentowej akcyzy na papierosy to obecnie ogólnoeuropejska tendencja - dodaje.

Spadek wpływów budżetowych wynika m.in. z malejącego udziału papierosów najtańszych. Ich użytkownicy mają znacznie większą skłonność do korzystania z dużo tańszych, legalnych oraz nielegalnych produktów substytucyjnych (susz tytoniowy, e-papierosy). Szacuje się, że e-papierosy stanowią już w Polsce około 5-procent rynku IBnGR rekomenduje zmianę struktury opodatkowania akcyzą papierosów, poprzez obniżenie stawki procentowej do 25 proc. w roku 2014 oraz do 10 proc. w roku 2015.

W latach 2014-2015, proponowana obniżka przyniesie wymierne korzyści dla budżetu państwa (około 160 mln złotych) w porównaniu z sytuacją, w której zostanie zachowana dotychczasowa struktura podatku akcyzowego. Zwiększanie o 5 procent akcyzy przy jednoczesnym utrzymaniu akcyzy procentowej na poziomie 31,41 procent, będzie przyczyniało się dalszego wzrostu cen papierosów i jednoczesnego spadku popytu.

Według prognoz IBnGR średnia ważona detaliczna cena sprzedaży papierosów wzrośnie w latach 2012-2015 o około 30 procent, przy - również 30-procentowym - spadku oficjalnej sprzedaży. Dalsze zwiększanie podatku akcyzowego w największym stopniu dotknie segment papierosów tanich - nastąpi spadek legalnej sprzedaży o 36 procent. Za zmianą modelu przemawiają również dane historyczne. W latach 2001 - 2012, największy, 19 proc. wzrost wpływów do budżetu z tytułu akcyzy na papierosy miał miejsce w 2009 r. Wtedy właśnie, po raz pierwszy rząd zdecydował się obniżyć część procentową podatku akcyzowego (ad valorem) z poziomu 41,32 proc. do 31,41 proc. 

Jednocześnie znacząco podniesiono część kwotową (z 99,16 do 138,50 zł. za 1000 szt.). W raporcie znalazła się także analiza przypadków zmian w systemie podatku akcyzowego na papierosy w innych krajach. Doświadczenia te, wraz z wnioskami płynącymi z przeprowadzonych symulacji, pozwoliły na wypracowanie rekomendacji odnośnie poprawy efektywności systemu podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe w Polsce.

Rozwój wydarzeń na greckim rynku tytoniowym stanowić może niemal klasyczny przykład opisu pozytywnego efektu tzw. krzywej Laffera. Po zmianie struktury akcyzy w listopadzie 2012 r. (obniżona część procentową z 52,4 proc. do 20 proc.) w drugim kwartale 2013 przychody z akcyzy wzrosły w Grecji o 40 mln euro w porównaniu z drugim kwartałem 2012 r. Natomiast w Niemczech od 2011 r. sukcesywnie obniżana jest część procentowa akcyzy. W 2011 roku przychody fiskalne z rynku tytoniowego zwiększyły się w porównaniu z rokiem poprzednim o 6,67 procent, osiągając poziom 14,4 miliarda euro, a w roku 2012 ustabilizowały się na poziomie 14,1 miliarda euro, czyli o 4,44 procent wyższym niż w roku 2010, a więc sprzed wdrożenia reformy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (17)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • makaro 21-10-2013, 23:50:
hmmm wpływy dla firm...siedzę w tej branży od 15 lat.Spadek obrotów na papierosach kształtuje się,od momentu zakazu sprzedaży poniżej ceny bitej,na ok 70%.Sprzedając więcej,legalnie,płaciłem więcej podatku i vat.N chwilę obecną w tej branży jest to egzystencja.Automatycznie wzrasta konsumpcja produktów z Białorusi,Ukrainy itp.
I teraz sedno mej wypowiedzi.Koncern międzynarodowy ma w nosie gdzie co wyprodukuje,czy w Polsce czy na Białorusi.To samo mu się sprzeda jak nie więcej,a zarobi więcej tam niż tu
Pazerność nigdy nie popłaca.
 • Mlayka 21-10-2013, 11:26:
Tak, tak :) Raczej ten już zakończyliśmy . Przyznalam Ci rację. Ja chcę tylko informacji o wpływie na branżę. Pamiętaj, nie jestesmy idiotami (my, czytelnicy). Jesli chcesz być transparentny wobec mnie to odpowiedź mi na pytanie o wpływ struktury na przychody firm tytoniowych. Nie zaslaniaj się dobrem budżetu, a już tym bardziej konsumentów ;)
Mlayka
 • BAT i FR - lobbing family 21-10-2013, 00:12:
Piszę o przekręcie w sejmie w białych rękawiczkach a Ty na inny temat więc już wystarczy bo męczy to trochę.

Zobacz wszystkie komentarze (17)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane