GUS: Mniejsze spożycie alkoholu, niższy odsetek palących w Polsce
Odsetek palących Polaków spadł w ciągu ostatnich 5 lat o ponad 3 pkt proc. do 26 proc. Odsetek kobiet pijących alkohol zmniejszył się do ok. 63 proc. w 2014 roku z ok. 66 proc. w 2009 r., zaś wśród mężczyzn również spadł – do 83 proc. z 85 proc. Najliczniejszą grupę pijących alkohol stanowią osoby w wieku 30-49 lat - podał Główny Urząd Statystyczny.
POWIĄZANE TEMATY
Najczęściej palaczami codziennymi są osoby w wieku 30-60 lat, a szczególnie często nałóg palenia występuje wśród pięćdziesięciolatków. W tej grupie wieku pali prawie 36 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet, wynika z z badania „Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r.”
Osoby mocno uzależnione, tj. palące co najmniej 20 papierosów dziennie stanowią 55 proc. ogółu palących mężczyzn; natomiast wśród palących kobiet mocno uzależnionych jest 31 proc.
W porównaniu z wynikami poprzedniego badania (z 2009 r.) odsetek osób dorosłych pijących napoje alkoholowe zmniejszył się o ponad 2 punkty procentowe. Całkowitą abstynencję w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało blisko 28 proc. badanych osób. Odsetek kobiet pijących alkohol zmniejszył się z około 66 proc. w 2009 r. do 63 proc. w 2014 r. Wśród mężczyzn również spadł z 85 proc. do 83 proc.
Najliczniejszą grupę pijących alkohol stanowią osoby w wieku 30-49 lat. Kobiety o wiele rzadziej niż mężczyźni deklarowały częstsze picie alkoholu, choć dysproporcje te są stopniowo coraz mniejsze. Do picia alkoholu co najmniej 1 raz w tygodniu przyznał się co 3 pijący mężczyzna, a tylko co 7 pijąca alkohol kobieta” – czytamy dalej.
Co 4 osoba deklarująca spożywanie alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy piła alkohol przynajmniej 1 raz w tygodniu, głównie w dni weekendowe (między piątkiem i niedzielą). Do picia w pozostałe dni tygodnia (od poniedziałku do czwartku) przyznało się jedynie 61 proc. pijących alkohol co najmniej 1 raz w tygodniu.
Wyniki badania potwierdziły, że piwo wyparło wódkę i inne napoje spirytusowe. Ostrożne szacunki wskazują, że piwo stanowi prawie 70 proc. ogólnej konsumpcji czystego alkoholu, a wódka i inne napoje spirytusowe niespełna 20 proc. Na tle tych dwóch dominujących napojów alkoholowych udział wina jest skromny i przekracza nieznacznie 10 proc.” – podał GUS.

KOMENTARZE: (1)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (1)