REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Polska Izba Handlu: dyrektywą tytoniową zagrożonych jest 566 tys. miejsc pracy

  • Autor: BW, portalspozywczy.pl
  • Data: 15-07-2013, 15:52
Na dyrektywie tytoniowej zyska przemytnik, straci legalny handel
Wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim zmniejszy obroty sklepów nawet o 15%

Polska Izba Handlu ocenia jako niepokojące poparcie zakazu wprowadzenia sprzedaży papierosów slim przez Komisję Ochrony Zdrowia i Środowiska Parlamentu Europejskiego. Zdaniem PIH wszelkie zakazy powodują rozwój szarej strefy, a łączna liczba zagrożonych dyrektywą tytoniowa miejsc pracy to ok. 566.000.

REKLAMA

Komisja Ochrony Zdrowia i Środowiska Parlamentu Europejskiego 10 lipca poparła zakaz wprowadzenia sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim w Europie. 

Jest to niepokojący głos, ponieważ odbiega od opinii innych komisji PE, które w połowie czerwca wyraziły się krytycznie nt. dyrektywy tytoniowej, uznając, że mentol jest tradycyjnym dodatkiem do papierosów.

- Decyzja z 10 lipca br. nie jest dobrą informacją, ponieważ Komisja Ochrony Zdrowia i Środowiska PE jest odpowiedzialna za przygotowanie stanowiska Parlamentu Europejskiego w tej sprawie. Nikt nie podważa celowości ochrony zdrowia publicznego, jednak należy zauważyć, że wszelkie zakazy sprzyjają rozwojowi szarej strefy, np. lata 20 w USA czas prohibicji i raj dla mafii. Gdy papierosy mentolowe i slim zostaną wycofane z oficjalnej sprzedaży, będą dostępne u przemytników - mówi Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu.

- Polska szczególnie ucierpi na tym zakazie. Jesteśmy państwem z zewnętrzną granicą UE, nie będzie problemu aby zakupić takie produkty nielegalnie, wpływy zostaną przekazane przemytnikom, a odebrane legalnym sprzedawcom. Polska jest unikalnym rynkiem jeżeli chodzi o takie produkty, u nas sprzedaje się najwięcej papierosów mentolowych i slim, bo aż 38% - dodaje.

- Ludzie nie przestaną ich palić, tylko zaczną kupować w innych, nielegalnych miejscach, które są łatwo dostępne. Należy chronić zdrowie, ale czy przez oderwane od rzeczywistości zakazy? Może przez zwiększone nakłady na edukację społeczeństwa? - zastanawia się Ptaszyński.

Wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim zmniejszy obroty sklepów nawet o 15% co w przypadku małych sklepów oznacza ich likwidację. Sieci handlowe alarmują, że z doświadczeń wynika, iż każda strata części utargu ma realne odbicie w redukcji etatów.

Według ekspertów Polskiej Izby Handlu łączna liczba zagrożonych dyrektywą tytoniowa miejsc pracy to ok. 566 000.

- W skrócie: straci legalny handel, zyska przemytnik, a ludzie nie przestaną palić. Mamy nadzieję, że podczas kluczowych głosowań jakie odbędą się we wrześniu ten głos zostanie wzięty pod uwagę - mówi Ptaszyński.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
City Board - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu