Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polska może stracić pozycję czołowego producenta papierosów

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 16-06-2015, 16:33
Polska może stracić pozycję czołowego producenta papierosów
Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Polska jest obecnie największym producentem papierosów w Unii Europejskiej, a 70 proc. tej produkcji, o wartości 1,7 mld euro, dostarczane jest do innych krajów. Utrzymanie tej pozycji wymaga pewnych i racjonalnych regulacji produktowo-podatkowych. Ich brak lub zbyt późne przyjęcie może skutkować utratą przez Polskę pozycji czołowego producenta w UE - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Branża tytoniowa jest ważnym elementem polskiej gospodarki - corocznie wpłaca do budżetu państwa ponad 23 mld PLN z tytułu podatku VAT i akcyzy, dając zatrudnienie dla ponad 60 tys. osób.

Na rynku europejskim i krajowym występuje tendencja spadkowa liczby palaczy oraz legalnie sprzedawanych papierosów i tytoniu. Jeżeli pominiemy przypadki całkowitej rezygnacji z wyrobów tytoniowych to jedną z najważniejszych przyczyn spadku udziału legalnej konsumpcji jest szybki wzrost obciążeń podatkowych nakładanych na wyroby tytoniowe, który przekłada się na wzrost cen sprzedawanych papierosów. Ta sytuacja zachęca część konsumentów do poszukiwania innych, tańszych produktów, w tym pochodzących z szarej strefy (przemyt, podróbki) lub substytutów wobec tradycyjnych papierosów (e-papierosy).

Obserwowany spadek legalnej konsumpcji wynika głównie z rosnącej liczby papierosów nabywanych w tzw. szarej strefie. Jej skalę szacuje się na 25 proc. całkowitej krajowej konsumpcji wyrobów tytoniowych (w ostatnim kwartale 2014 r.).

Warto w tym miejscu podkreślić, że tendencja wzrostu stawek podatku akcyzowego występuje w Polsce od kilkunastu lat. Już w 2014 roku Polska, mimo objęcia okresem przejściowym do 2018 r., z własnej inicjatywy przekroczyła minimalny poziom akcyzy wyznaczony przez UE, pobierając akcyzę w wysokości ok. 93 EUR za 1000 papierosów, czyli o 3 EUR powyżej minimum.

W ostatnich latach wzrost stawek podatku akcyzowego doprowadził do sytuacji, w której podatki (łącznie VAT i akcyza) stanowią obecnie w Polsce około 82,27 proc. średniej ceny paczki papierosów (akcyza 63,58 proc. oraz VAT 18,7 proc. ceny). Jedynie 17,73 proc. przypada w udziale producentom oraz dystrybutorom papierosów na pokrycie kosztów produkcji, dystrybucji i zysk.

W 2013 r. (po raz pierwszy od 10 lat) odnotowano ujemne tempo wzrostu dochodów budżetowych z akcyzy (-2,15 proc.), podwyżka podatku akcyzowego spowodowała spadek dochodów budżetowych a nie ich wzrost. W 2014 r. budżet państwa uzyskał dochody w wysokości 17,9 mld zł, czyli o 1,2 mld zł (6,29 proc.) niższe od zakładanych w budżecie na rok 2014. Dane powyższe jednoznacznie wskazują na potrzebę zracjonalizowania struktury  podatku akcyzowego.

W ostatnich latach obserwuje się istotną dywersyfikację rynku wyrobów tytoniowych, na którym rosnącą popularnością cieszą się e-papierosy. Nową kategorią, która niechybnie pojawi się na polskim rynku, będą nowatorskie wyroby tytoniowe.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Zarabiajmy inteligentniej 26-06-2015, 13:25:
Panie prezesie. Grubymi niźmi pan szyje, czyżby stołek się chwiał? :P
Jeśli przytacza pan badania, że e-papierosy są kancerogenne (zwiększające ryzyko rozwoju nowotworu) to w takim razie chyba pan nie zna rynku papierosowego. Jeśli jednak pan uważa inaczej - proszę przeczytać sobie napisy na papierosach "palenie zabija", itd.
 • barbara 17-06-2015, 14:45:
e-papierosy to nie substytut ale alternatywa, odkąd palę Foofa obserwuję same korzyści, finansowe i zdrowotne

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH