Polska Rada Winiarstwa: Współistnienie więcej niż jednej organizacji branżowej nie stanowi problemu
Współistnienie więcej niż jednej organizacji branżowej nie stanowi dla nikogo żadnego problemu i wręcz przeciwnie powoduje to większą ilość informacji branżowych przekazywanych konsumentom, mediom i otoczeniu instytucjonalnemu - podaje Polska Rada Winiarstwa.
Czytaj także: ZP PRW: Działania SITSpoż. wobec członków Polskiej Rady Winiarstwa były nielegalne
Polska Rada Winiarstwa została powołana do życia jako Krajowa Rada Winiarstwa podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej w ZPOW w Milejowie 16–17 maja 1991 roku. Od początku swojego istnienia działa przy Stowarzyszeniu Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, z siedzibą w Warszawie przy ul. Czackiego. Nieprzerwanie jej priorytetami są rozwój i popularyzacja kultury winiarstwa w Polsce oraz wspieranie konsumentów i reagowanie na ich potrzeby jak i trendy rynkowe. Tylko na przestrzeni trzech lat rynek wina wzrósł o 10%. Polacy sięgają po wino dwukrotnie częściej niż w latach 90-tych, szukają produktów wyższej jakości i marek kojarzonych z wyższą wartością.
Ostatnie posiedzenie Walnego Zgromadzenia Członków Polskiej Rady Winiarstwa odbyło się 9 sierpnia br. w Warszawie. Przedmiotem obrad było aktualizacja głównych kierunków działania Rady oraz opracowanie listy kluczowych projektów do realizacji w ciągu najbliższych miesięcy.
- Priorytetowym celem działalności Polskiej Rady Winiarstwa jest zapewnienie konsumentom dostępu do wyrobów winiarskich spełniających wysokie kryteria jakościowe, rzetelnej informacji o winach i wyrobach winiarskich, a także podejmowanie działań zmierzających do eliminowania z rynku zafałszowanych wyrobów winiarskich. Polska Rada Winiarstwa chce dążyć do zmian legislacyjnych w kierunku definiowania i ochrony przez instytucje państwowe tylko wąskiej grupy wysoko jakościowych wyrobów winiarskich jak i walczyć o odbiurokratyzowanie przepisów prawnych z obszaru produkcji wina, cydrów i miodów pitnych szczególnie wytwarzanych na małą skalę przez rodzimych sadowników i pszczelarzy - podaje PRW.
- W obliczu planowanych tak dużych zmian na polskim rynku wina i wyrobów winiarskich oraz ciągłego dynamicznego rozwoju polskiego winiarstwa gronowego i cydrownictwa, w powiązaniu z regionalną produkcją owoców, zdziwienie budzą działania i wypowiedzi przedstawicieli Związku Pracodawców PRW dotyczące Polskiej Rady Winiarstwa. Zakładamy, że współistnienie więcej niż jednej organizacji branżowej nie stanowi dla nikogo żadnego problemu i wręcz przeciwnie powoduje to większą ilość informacji branżowych przekazywanych konsumentom, mediom i otoczeniu instytucjonalnemu. Możemy się więc tylko domyślać, że być może główne cele i kierunki działań Polskiej Rady Winiarstwa stanowią jakiś problem dla Związku Pracodawców PRW. Publiczna dyskusja dotycząca wewnętrznych spraw naszych organizacji bez wątpienia szkodzi wizerunkowi całej naszej branży winiarskiej i ubolewamy, że do tego doszło. Wierzymy jednak, że w dalszym ciągu jest wola i chęć wypracowania modelu pozytywnej współpracy obu naszych organizacji reprezentujących branżę winiarską - czytamy w oświadczeniu Polskie Rady Winiarstwa.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!