Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Protest przeciwko drastycznej podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 27-09-2013, 13:52
Protest przeciwko drastycznej podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe

W opinii Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego (KSPT), projekt ustawy okołobudżetowej przedstawiony do konsultacji społecznych zakłada – wbrew publicznym twierdzeniom Ministerstwa Finansów i wbrew decyzji rządu z 6 września br. o 5 proc. podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe w 2014 roku – blisko 10 proc. wzrost akcyzy. Branża tytoniowa alarmuje, że taki nadmierny wzrost akcyzy spowoduje dalszy spadek wpływów do budżetu i przypomina, że podwyżki podatku akcyzowego w ciągu ostatnich lat następują o wiele szybciej niż wynika to z naszych zobowiązań unijnych. KSPT apeluje także o wzmożone działanie wszystkich służb państwowych odpowiedzialnych za walkę z szarą strefą i nielegalnym rynkiem.

Sytuacja na rynku legalnych wyrobów tytoniowych pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Ma to odzwierciedlenie nie tylko w malejącym w zastraszającym tempie legalnym rynku, ale również - w spadających wpływach do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych. Konsekwentnie rośnie również szara strefa, zarówno w odniesieniu do papierosów (ostatnie badania instytutu Almares mówią już o 15,1 proc. paczek na rynku bez opłaconej polskiej akcyzy), jak również tytoniu do palenia (z porównania sprzedaży tubek i gilz papierosowych do sprzedaży legalnego tytoniu wynika zastraszający poziom 70 proc. udziału nieopodatkowanych tytoni w tym rynku!).

W opinii KSPT (zrzeszającego producentów wyrobów tytoniowych, którzy łącznie mają ponad 99 proc. udziału w polskim rynku papierosów) sytuacja ta wymaga niezwłocznej reakcji ze strony władz, a dopasowane do sytuacji na rynku tempo podwyżek akcyzy powinno być jej kluczowym elementem. Towarzyszyć powinien temu również szereg innych inicjatyw legislacyjnych przeciwdziałających rozwojowi nielegalnego handlu, a także - wzmożone działanie wszystkich służb państwowych odpowiedzialnych za walkę z szarą strefą. KSPT wielokrotnie przedstawiało swoje propozycje w tym względzie i podtrzymuje swoją opinię na temat konieczności szybkich zmian regulacyjnych w tym zakresie.

Poziom podwyżek podatku akcyzowego w ciągu ostatnich lat był zbyt wysoki, a dodatkowo następuje o wiele szybciej niż wynika to z naszych zobowiązań unijnych. Warto zauważyć, że według danych Komisji Europejskiej, pod względem całkowitego opodatkowania papierosów, zajmujemy obecnie już 5. miejsce w UE, gdyż podatki stanowią w Polsce już obecnie 84,61 proc. średniej ceny papierosów! Niemal osiągnęliśmy również wymagany przez UE poziom opodatkowania pomimo, że okres dostosowawczy kończy się Polsce dopiero z upływem 2017 roku. Nie ma żadnych powodów, aby w przyszłym roku i w latach kolejnych kontynuować to nadmierne tempo podwyżek akcyzy, szczególnie biorąc pod uwagę jego negatywne konsekwencje dla budżetu państwa, legalnego rynku wyrobów tytoniowych oraz sytuacji finansowej właścicieli i pracowników ponad 120.000 punktów sprzedaży.

Drastyczne podwyżki akcyzy wprowadzone w ostatnich latach, których następstwem jest niekontrolowany wzrost szarej strefy, spowodowały również, że w 2012 r. po raz pierwszy od 4 lat wpływy do budżetu z tytułu akcyzy na wyroby tytoniowe były niższe od zakładanych. Obecna sytuacja pokazuje jednoznacznie, że podnoszenie akcyzy w nadmierny i zbyt szybki sposób nie może być już traktowane jako generator ciągłego wzrostu przychodów budżetowych. KSPT apeluje o wyciągnięcie wniosków z tegorocznych doświadczeń. W przeciwnym razie polski rynek czeka coraz szybsza destabilizacja, ze wszystkimi jej negatywnymi efektami.

W uzasadnieniu Projektu i towarzyszącej mu Ocenie Skutków Regulacji całkowite zostały pominięte - wynikające z kolejnej wysokiej podwyżki akcyzy - możliwości wzrostu szarej strefy. Świadomie prowadzona polityka podatkowa zdecydowanie powinna brać ten czynnik pod uwagę, szczególnie, że budżet państwa co roku traci ponad 3 mld złotych na niezapłaconej akcyzie od nielegalnych papierosów i tytoni.
Mając na uwadze powyższe argumenty, KSPT zdecydowanie protestuje przeciwko proponowanym, nadmiernym podwyżkom akcyzy na wyroby tytoniowe od stycznia 2014 roku.

KSPT podkreśla nieodpowiadające rzeczywistości i wprowadzające w błąd stwierdzenia zawarte w uzasadnieniu projektu, iż podwyżka akcyzy ma wynosić 5 proc. W rzeczywistości sięga ona niemal 10 proc. i jest nieakceptowalna. Dodatkowo, zaproponowany poziom wzrostu opodatkowania jest niezgodny z decyzją Rady Ministrów z dnia 6 września br., zakładającej 5-procentowy wzrost akcyzy od 2014 roku.

KSPT stanowczo apeluje o zrewidowanie przez Ministerstwo Finansów skali przyszłorocznej podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. KSPT wyraża również gotowość do rozmów z ekspertami rządowymi, w celu przedyskutowania wszystkich merytorycznych argumentów na temat aktualnej sytuacji rynkowej oraz potrzeby prowadzenia racjonalnej i przewidywalnej polityki akcyzowej w odniesieniu do branży, która generuje co roku wpływy podatkowe do budżetu państwa na poziomie zdecydowanie przekraczającej 20 mld złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 901) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane