Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

To będzie trudny rok dla branży tytoniowej

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 05-01-2015, 12:35
To będzie trudny rok dla branży tytoniowej
(fot. materiały prasowe)

Pogarsza się sytuacja w branży tytoniowej. W listopadzie zeszłego roku legalna sprzedaż papierosów spadła do poziomu poniżej 3 mld sztuk, co jest poziomem rekordowo niskim - nie notowanym już od wielu lat. Jako przyczynę, branża wskazuje przede wszystkim na zbyt szybkie tempo podwyżek akcyzy tytoniowej.

Plantatorzy, sektor przetwórstwa tytoniu i produkcji papierosów, a także polski handel są bardzo silnie uzależnieni od zmian fiskalnych wdrażanych przez Ministerstwo Finansów. W Polsce udział podatków w cenie finalnej papierosów wynosi 85,1 proc., co jest jednym z najwyższych wskaźników wśród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej (wyższy udział obciążeń występuje tylko w Wielkiej Brytanii: 87,3 proc. i Grecji - 85,8 proc.).

Udział podatków w cenie wzrósł w 2014 r. o 0,4 pkt. proc. Udział kosztów surowców i produkcji oraz marż (producentów, hurtowników i sprzedawców) w cenie detalicznej skurczył się z 15,4 proc. do 14,9 proc. To pokazuje jak duże znaczenie dla końcowej ceny produktu mają podwyżki podatku akcyzowego (i VAT) dokonane przez Ministerstwo Finansów, i jak relatywnie niewielkie możliwości mają legalnie działający producenci wyrobów tytoniowych, zwłaszcza w sytuacji gdy dramatycznie kurczy się legalna sprzedaż papierosów (w zeszłym roku ponad 10 proc. r./r) , i jednocześnie dynamicznie rośnie szara strefa.

Dowodem może być pogorszająca się kondycja finansowa przemysłu tytoniowego. Według ekspertów z IERiGŻ, w 2013 r. uległa ona pogorszeniu, głównie ze względu na wzrost stawki akcyzy na papierosy, który wpłynął na spadek produkcji. Skutki złej polityki fiskalnej są aż nadto widoczne. W 2013 r. wartość produkcji sprzedanej w krajowym przemyśle tytoniowym liczonej w cenach bazowych spadła o 3,9 proc. do 3,76 mld zł. Wartość krajowego rynku wyrobów tytoniowych wyniosła 22,8 mld zł i była nominalnie o 1 proc., a realnie o 8 proc. mniejsza w porównaniu 2012 r.

Mniej korzystne niż w 2012 r. wyniki finansowe znalazły odzwierciedlenie w pogorszeniu wskaźników rentowności - na poziomie brutto spadła o 1,6 pkt. proc. do 4,7 proc., a na poziomie netto o 1,4 pkt. proc. do 3,8 proc. W efekcie zdolność zakładów tytoniowych do pomnażania kapitału (wyrażona akumulacją netto) zmniejszyła się do 9,5 proc. Pogorszeniu do 0,9 uległa zdolność do terminowego regulowania zobowiązań krótkoterminowych w oparciu o aktywa obrotowe, i wskaźnik bieżącej płynności finansowej utrzymywał się znacznie poniżej minimalnego wyznaczonego przez banki.

Nakłady na zakup majątku były w 2013 r. o 18 proc. niższe niż w 2012 r. i wyniosły 550 mln zł. Uproszczona stopa inwestowania spadła z 2,25 do 1,7 proc. Producenci papierosów próbują przetrwać, ale skoro sprzedaż spada podobnym tempie jak rok wcześniej, w 2014 r. roku należy oczekiwać dalszego pogorszenia wyników.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane