666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W szkołach drastycznie spadła sprzedaż obiadów i liczba sklepików

Po wprowadzeniu zakazu sprzedaży niezdrowych produktów w sklepikach szkolnych wiele z nich przestało funkcjonować. Jednym z głównych powodów jest brak rentowności. Uczniowie rezygnują też ze szkolnych obiadów – wynika z najnowszego badania instytutu badawczego ABR SESTA.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 20-05-2016, 14:19
Uczniowie rezygnują też ze szkolnych obiadów fot. Fotolia

Obecnie sklepiki działają w niespełna połowie zbadanych szkół (45 proc.) tj. w szkołach podstawowych jest ich 36 proc., w gimnazjach 52 proc., a w szkołach ponadgimnazjalnych 59 proc.

Około 20 proc. szkół ocenia, że w ich placówce są one nierentowne, ale już 46 proc. uważa, że przynoszą zysk.

W szkołach podstawowych zamykanie sklepików rzadziej było związane z wprowadzeniem zakazu. Wynika to z faktu, że zawsze musiały one rozważnie dopasowywać asortyment ze względu na konkurencję, jaką są placówki handlowe znajdujące się poza budynkiem szkoły. Ponadto dzieci w starszych klasach mogą rozporządzać większą ilością pieniędzy, przez co interesuje ich szersza oferta zakupowa. Dlatego w szkołach podstawowych znajduje się większy odsetek sklepików.

W przypadku 31 proc. szkół ponadgimnazjalnych sklepiki szkolne straciły rentowność już przed wprowadzeniem ustawy.

Szkoły z rentownymi sklepikami deklarują większą odległość od sklepu ogólnospożywczego, znajdującego się poza nią, niż te, w których działają nierentowne sklepiki. Posiadają one również większą liczbę uczniów, często działają na terenie zespołów szkół, zlokalizowane są przede wszystkim w miejscowościach (do 20 tys. mieszkańców) i w dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców).

Rentowność zależy w dużej mierze również od liczby klientów. Im większa szkoła, tym większa szansa na działający sklepik. Tylko 9 proc. niewielkich szkół podstawowych (do 100 uczniów) posiada go. Natomiast funkcjonuje on w aż 70-85 proc. dużych szkół (ponad 350 uczniów).

- Aby sklepiki szkolne mogły działać, muszą być rentowne lub dotowane przez szkołę. Wycofanie z nich słodyczy i słonych przekąsek było słuszne ze względu na zdrowie dzieci, ale oczywiście wpłynęło na ich rentowność. Dlatego część z nich musiała zostać zamknięta. Na 100 sklepików zamkniętych w szkołach podstawowych w ciągu ostatnich kilku lat, połowa z nich została zlikwidowana w podstawówkach z powodu nowych regulacji, a w gimnazjach zamknięto aż 66 sklepików na 100 - mówi Sebastian Starzyński, prezes ABR SESTA.

W 90 proc. placówek szkolnych prowadzone są programy z zakresu zdrowego żywienia, w tym aż w 100 proc. szkół podstawowych. W niemal każdej szkole podstawowej realizowane są akcje „Warzywa i owoce w szkole” oraz „Szklanka mleka”.

Ale im wyższy szczebel edukacji, tym zaangażowanie w promowanie zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży spada. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych tego typu akcje odbywają się rzadziej. Programu „Szklanka mleka” nie ma w liceach, natomiast projekt „Warzywa i owoce w szkole” funkcjonuje tylko w 12 proc. gimnazjów i 18 proc. szkół ponadgimnazjalnych.

Programy edukacyjne z zakresu zdrowego odżywiania są prowadzone w 75proc. szkół podstawowych i gimnazjów oraz 54 proc. szkół ponadgimnazjalnych. Program dotyczący walki z nadwagą i otyłością najczęściej promowany jest w gimnazjach (47 proc.), a następnie w szkołach podstawowych (38 proc.), ale tylko 18 proc. szkół ponadgimnazjalnych jest nim zainteresowanych.

Uczniowie mogą korzystać ze stołówek w większości szkół, głównie w podstawowych (blisko 90 proc.) i gimnazjach (85 proc.), rzadziej w ponadgimnazjalnych (53 proc.).

Po wprowadzeniu nakazu ograniczenia stosowania soli w posiłkach szkolnych, w niektórych szkołach wręcz całkowicie zaprzestano używania nie tylko soli, ale i pieprzu. W konsekwencji, w co czwartej szkole nastąpiła zmiana pod względem liczby konsumowanych obiadów - w 95 proc. szkół odnotowano spadek liczby sprzedawanych abonamentów obiadowych.

- Prawdopodobnie nadgorliwe stosowane przepisy dotyczące zasad przygotowywania posiłków w stołówkach szkolnych sprawił, że posiłki stały się mniej smaczne. W konsekwencji dzieci przestały je spożywać, a rodzice zaczęli rezygnować z płacenia za abonament. Blisko połowa szkół odnotowała zmianę ilości resztek zostawionych przez uczniów na stołówkach – mówi Starzyński.

Można jednak się spodziewać, że wraz z nowymi przepisami, które będą obowiązywać od nowego roku szkolnego, dotyczącymi zasad przygotowywania posiłków w stołówkach szkolnych i przedszkolnych oraz produktów sprzedawanych w szkolnych sklepikach, ta sytuacja się zmieni. Będą one również mieć wpływ na ich rentowność. Szkoły będą zobligowane, aby przygotowując posiłki dla dzieci, stosować aktualną wiedzę w zakresie dietetyki. Do sklepików szkolnych wrócą też drożdżówki, ale z ograniczoną zawartością cukru i tłuszczu.

Bezpłatna woda pitna dostępna jest w 43 proc. szkół. Najczęściej mogą z niej korzystać uczniowie szkół podstawowych (50 proc.), rzadziej osoby uczące się w gimnazjach (39 proc.) i szkołach ponadgimnazjalnych (33 proc.).

Kraniki i dystrybutory na korytarzach to główne sposoby udostępniania wody (60 proc.). Ponad połowa szkół zakłada, że wodę powinni zapewnić dzieciom rodzice lub powinny o to zadbać same dzieci, które mogą ją zakupić właśnie w sklepiku szkolnym lub wypić ją z kranu. Im starsze są dzieci, tym bardziej są samodzielne i tym samym szkoły są mniej skłonne do ponoszenia takich kosztów.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 13.04-05.05.2016roku metodą CAWI. Ankietę wypełniło 317 osób reprezentujących 400 losowo wybranych szkół z 15 województw.

 

© Portal Spożywczy 2020-02-22 10:15:30