Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes SRW RP o projekcie ws. nieuczciwych praktyk: konkurencyjność będzie lepsza (wideo)

Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP ocenił skierowany do Sejmu projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Przyznał, że wejście w życie nowych regulacji może przyczynić się do poprawy konkurencyjności na rynku.


Autor: RW, portalspozywczy.pl
Data: 30-09-2016, 11:51
Janusz Rodziewicz, prezes SRW RP (fot. zelaznastudio.pl)

- Bardzo ciekawa sprawa. Rząd bardzo szybko doprowadził do tego, że ta ustawa zacznie prawdopodobnie obowiązywać. Na pewno wymagało to pewnej regulacji. Pracowaliśmy dosyć mocno nad utworzeniem tzw. kodeksu dobrych praktyk, ale szczerze mówiąc ciągnęło się to w nieskończoność i nie było konkretnych efektów, a sieci w dalszym ciągu wykorzystywały swoje możliwości i pobierały przeróżne dodatkowe opłaty - zaznaczył Rodziewicz. 

Jak dodał nowe regulacje nie pewnie całkowitego wyeliminowania z rynku nieuczciwych praktyk, ale mogą się przyczynić do jego zmniejszenia. 

Konkurencyjność będzie w tym układzie lepsza, przede wszystkim dla mniejszych firm, które będą miały większe możliwości uczestniczenia [w rynku - red.] - podkreślił Rodziewicz.

Przyznał jednak, że obecnie nie jest w stanie przewidzieć, czy rzeczywiście restrykcyjność proponowanych regulacji będzie zgodna z zapowiedziami.

Przypomnijmy, że w lipcu rząd przyjął projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. 

Zaproponowane przepisy projektu, którego autorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mają wyeliminować nieuczciwe praktyki handlowe między nabywcami a producentami produktów rolno-spożywczych na każdym etapie łańcucha dostaw.

W świetle uzasadnienia uzasadnienia projektu ustawy wynika, że Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł karać przedsiębiorstwa za nieuczciwe praktyki, a wysokość kar może sięgnąć nawet 3 proc. obrotu firmy.

25 lipca 2016 roku projekt trafił do Sejmu, a 26 sierpnia został skierowany do pierwszego czytania. W trakcie pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu projekt ustawy został skierowany do dalszego procedowania w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jeżeli projekt zostanie przyjęty przez parlament, to trafi na biurko prezydenta. 

Ustawa ma zacząć obowiązywać po sześciu miesiącach od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw. 

***

Materiał wideo powstał podczas debaty ekonomicznej Okrągły Stół ING, zorganizowanej przez ING Bank Śląski oraz redakcję serwisu portalspozywczy.pl i magazynu „Rynek Spożywczy”.

 

© Portal Spożywczy 2019-01-19 23:54:01