666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Mordasewicz o zakazie handlu w niedziele: Wypracujmy rozsądny kompromis

Jesteśmy przeciwni wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę ze względu na skutki ekonomiczne. Każde ograniczenie wykonywania pracy  skutkuje zmniejszeniem zatrudnienia i dochodów. Zakaz spowoduje, że centra handlowo-usługowe będą pracowały 40 dni w roku krócej. Ograniczenie zatrudnienia dotknie nie tylko osoby pracujące w sklepach, ale również w restauracjach, czy w ochronie mienia i przy sprzątaniu, kurierów - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 05-10-2016, 10:53
Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan /fot.konfederacjalewiatan.pl

- Większość towarów zostanie sprzedana w pozostałe dni tygodnia, ale nie wszystkie. O ile sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby, np. żywności przeniesie się na inne dni tygodnia, o tyle sklepy, np. ze sprzętem sportowym, odzieżą czy artykułami wyposażenia wnętrz, zmniejszą sprzedaż i zatrudnienie - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. 

Dodaje, że w tego typu sklepach udział sprzedaży w niedzielę jest znaczny. Osoby intensywnie pracujące nie zrobią części zakupów w dni powszednie.

- Jeżeli związkowcy nie chcą, żeby zmuszano pracowników do pracy w niedzielę, to warto rozważyć rozsądny kompromis. Na przykład, praca w niedzielę mogłaby być dobrowolna i lepiej niż w dni powszednie wynagradzana. Można również pochylić się nad propozycją, którą zgłaszało m.in. ministerstwo finansów, aby wprowadzić zakaz handlu tylko w jedną niedzielę miesiąca. I ocenić jakie skutki ekonomiczne to wywołało - tłumaczy ekspert Konfederacji Lewiatan.

© Portal Spożywczy 2020-01-23 05:21:29