666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

NRZHiU: Pracownicy zasługują na dzień wolny od pracy w niedzielę

- Już w 2014 roku złożyliśmy projekt ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedzielę. Dlatego popieramy obecne działania rządu w tej sprawie. Pracownikowi trzeba dać ten jeden dzień wolny w tygodniu żeby spędził ten czas z rodziną - mówił Tadeusz Pankowski, prezes Powiatowego Zrzeszenia Handlu i Usług w Grodzisku Wielkopolskim podczas konferencji POHiD „Perspektywy i zagrożenia dla handlu nowoczesnego w Polsce”.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 07-10-2016, 11:50
fot. shutterstock

Tadeusz Pankowski przyznał, że dużym problemem dla właścicieli małych sklepów jest postępująca ekspansja galerii handlowych do mniejszych ośrodków miejskich.

- Jestem z Grodziska Wielkopolskiego. To kuriozum, że w tym 15-tysięcznym miasteczku ma powstać galeria. Obecny burmistrz chce budować jak najwięcej dużych obiektów, przez co małe sklepy zginą. Chcemy tym tematem zainteresować posłów. W małych miastach nie może powstawać tak wiele dużych obiektów. Miasta w środku giną, tam nie ma już handlu. Jako małe sklepy i tak płacimy do urzędu gminy podatek od działalności gospodarczej, a teraz jeszcze zapłacimy od metrażu - dodał.

Prezes Powiatowego Zrzeszenia Handlu i Usług w Grodzisku Wielkopolskim odniósł się także do projektu ograniczenia otwarcia placówek handlowych w niedziele.

- Jako NRZHiU popieramy wolne niedziele. Rozmawiam często z ludźmi pracującymi w dużych sklepach sieciowych. Im naprawdę należy się wolny dzień. Galerie dadzą sobie świetnie radę. Znajdujące się w nich punkty gastronomiczne nie są jedynymi w miastach. Te sieci mają też gdzie indziej swoje placówki, więc im to nie zaszkodzi - dodał.

Według Pankowskiego to właściciele małych sklepów ponoszą dużo większe obciążenia podatkowe niż duże sieci.

- Drobny handel upada. Wiele małych sklepów, których właściciele żywili rodziny, musiało się zamknąć, bo kolejne pokolenie nie widziało w tym przyszłości. Sam przez 28 lat prowadziłem sklep spożywczy i musiałem go szybko sprzedać widząc konkurencję ze strony marketów. My, mali sklepikarze, nie mamy prawników i żadnej pomocy - dodał.

Jak zaznaczył, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług podejmuje szereg działań, aby przyciągnąć konsumentów.

- Podpisaliśmy porozumienie z Makro na dostawę towaru, dzięki czemu też będziemy konkurencyjni. Małe sklepy do 50 mkw. nie przetrzymają, ale mamy też placówki po 100-200 mkw., które świetnie sobie dają radę. Coraz więcej naszych sklepów oferuje także możliwość płacenia kartą. Kiedyś mieliśmy tylko 30 sklepów z terminalami, w tej chwili jest ich już 180 - dodał.

© Portal Spożywczy 2020-01-25 11:29:41