Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

ZP PRW wstąpi w szeregi AICV; szuka wsparcia ws. klasyfikacji napojów fermentowanych

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa gościł Komitet Wykonawczy AICV, organizacji reprezentującej producentów cydru i win owocowych krajów Unii Europejskiej. ZP PRW chce niedługo wstąpić w jej szeregi. Polska branża przy braku zrozumienia polskich władz, szuka też wsparcia u unijnych odpowiedników w kwestii definicji i klasyfikacji napojów fermentowanych.


Autor: Barbara Woźniak, portalspozywczy.pl
Data: 09-06-2017, 14:46
fot. Shutterstock

W czwartek, 8 czerwca w Warszawie polska branża winiarska zorganizowała spotkanie z przedstawicielami AICV, by omówić m.in. sytuację krajowego rynku wyrobów winiarskich, a także kwestię przepisów i problemu klasyfikacji napojów fermentowanych w Nomenklaturze scalonej.

Przedstawiciele ZP PRW wskazywali, że polskie władze i organy celne nie są skłonne wysłuchać postulatów polskiej branży winiarskiej i wesprzeć ją w działaniach prowadzących do uporządkowania problemu na poziomie Unii Europejskiej.

Podkreślali, że obecnie w Polsce przepisy dotyczące klasyfikacji napojów fermentowanych są niejasne i nieprecyzyjne, a polskie organy celne interpretują je w sposób budzący duże wątpliwości. Skutkiem tego jest naliczanie podatku akcyzowego na fermentowane napoje winiarskie w wysokości odpowiadającej wyrobom spirytusowym.

- Polski rząd nie uznaje przepisów branżowych, nie chce też rozmawiać z nami o produkcie i metodologii – mówili przedstawiciele branży podczas spotkania w siedzibie ZP PRW.

Przedstawiciele ZP PRW podczas spotkania podkreślali, że branża będzie chciała rozmawiać z Komisją Europejską, aby lepiej i bardziej precyzyjnie sklasyfikować napoje fermentowane w Nomenklaturze Scalonej i rozwiać różne wątpliwości na ich temat. - Trzeba dokonać zmian, żeby było jasne co jest napojem fermentowanym, a co nie. Chcemy przedstawić tego typu rekomendacje w Komisji Europejskiej. Zależy nam na wprowadzeniu klarownych zasad klasyfikacji, tak jak jest to w przypadku win gronowych - mówili.

Obecnie Unia Europejska pracuje nad nowymi regulacjami i na poziomie UE trwa proces konsultacyjny dotyczący problemów definicji i klasyfikacji napojów alkoholowych. ZP PRW bierze w nim udział.

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa to największa w kraju organizacja reprezentująca branżę. Zrzesza czołowych producentów i dystrybutorów wina i wyrobów winiarskich, zapewniając całej branży wsparcie eksperckie i prawne, aktywnie włączając się w proces legislacyjny oraz reprezentując sektor wobec organów administracji krajowej i organów UE.

W skład ZP PRW wchodzą: Awe,  Bartex - Bartol, Dom Wina, Henkell & Co. Polska, Jantoń, LeMag, Martini Polska, Mazurskie Miody, Polska Dystrybucja Alkoholi, Warwin.

© Portal Spożywczy 2019-10-19 00:12:25