Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Bierne palenie w dzieciństwie zwiększa ryzyko poważnej choroby stawów

Osoby palące papierosy mają podwyższone ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jeżeli w dzieciństwie były narażone na bierne palenie – wykazało badanie naukowców francuskich.


Autor: PAP
Data: 23-06-2017, 09:50
fot. shutterstock

Jego wyniki zostały zaprezentowane przez naukowców francuskich z Universite Paris Sud podczas dorocznego kongresu Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR), który odbywał się w dniach 14-17 czerwca 2017 r. w Madrycie.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest najczęściej występującą zapalną chorobą stawów. Dotyczy 0,5 do 1 proc. osób z ogólnej populacji. Schorzenie ma podłoże autoagresywne, powoduje postępujące uszkodzenie stawów, stopniowo prowadząc do niepełnosprawności. Może się też przyczynić do skrócenia długości życia.

Związek palenia papierosów z wyższym ryzykiem zachorowania na RZS został potwierdzony w wielu wcześniejszych badaniach.

W najnowszym udział wzięło 70 598 kobiet (w wieku od 40 do 65 lat w momencie włączenia do badania). Z całej grupy 1 239 cierpiało na RZS, a w przypadku 350 z nich udało się zebrać do analizy dane dotyczące biernego palenia w dzieciństwie oraz palenia aktywnego w wieku dorosłym. Stan pacjentek śledzono średnio przez 21 lat.

Okazało się, że ekspozycja na dym papierosowy w dzieciństwie miała związek ze wzrostem ryzyka zachorowania na RZS u dorosłych palaczek. U kobiet palących, które były w dzieciństwie narażone na bierne palenie, ryzyko zachorowania na RZS było wyższe o 73 proc., niż w grupie pan niepalących i nienarażonych na bierne palenie w przeszłości. Dla palaczek, które nie miały kontaktu z dymem papierosowym w dzieciństwie, ryzyko RZS wyliczono na wyższe o 37 proc.

"Nasze badanie podkreśla, jak ważne jest zapobieganie jakiemukolwiek narażeniu dzieci na dym tytoniowy, zwłaszcza gdy w rodzinie występowały przypadki zachorowania na RZS" - komentuje główny autor pracy prof. Raphaele Seror.

W oddzielnej analizie autorzy pracy wykazali też, że zaburzenia w pracy jelit (przewlekła biegunka w przeszłości) miały związek z ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na RZS. Zdaniem prof. Serora potwierdza to hipotezę, że zakłócenie równowagi w mikroflorze jelitowej jest czynnikiem ryzyka rozwoju zapalnej choroby o charakterze autoagresywnym.

Wstępne wyniki badania tureckich naukowców, zaprezentowanego również na kongresie EULAR, potwierdziły z kolei, że palenie papierosów przyspiesza postęp innej ciężkiej choroby zapalnej stawów - określanej jako zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Zespół pod kierunkiem prof. Serveta Akara z Izmir Katib Celebi Universitesi (Izmir, Turcja) doszedł do takich wniosków po przeanalizowaniu danych z ośmiu wcześniejszych prac.

Na podstawie badań rentgenowskich stwierdzono, że u palących chorych na ZZSK destrukcja stawów kręgosłupa w postaci kostnienia chrząstki międzystawowej (tzw. syndesmofity) postępowała szybciej, niż u niepalących.

"Okazało się, że palenie nie tylko zwiększa podatność na ZZSK, ale też wpływa na ciężkość choroby u pacjentów z tym schorzeniem. Dlatego reumatolodzy powinni włożyć dużo pracy w to, by zachęcać swoich pacjentów do rzucenia palenia, gdyż może ono mieć silny wpływ na jakość życia w przyszłości" - podsumował prof. Akara. 

© Portal Spożywczy 2019-10-18 01:40:48