Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Agnieszka Kręglicka: Chcemy ułatwić rolnikom sprzedaż bezpośrednią

– Jako restauratorzy wiemy, że jakość produktu jest najważniejsza. To nie umiejętności kucharza czy piękne wnętrze restauracji są podstawą. Dobre jedzenie zaczyna się od dobrego produktu. A ten można uzyskać tylko wtedy, gdy włoży się w jego produkcję odpowiedni czas, metodę i uważność. Właściwe podejście gwarantują nam mali rolnicy. Oni wiedzą, że nie wygrają z masową produkcją niską ceną, stawiają na jakość – powiedziała serwisowi portalspozywczy.pl Agnieszka Kręglicka, współwłaścicielka Kręgliccy Restauracje i Catering.


Autor: Anna Wrona/portalspozywczy
Data: 04-07-2017, 08:49
Marcin Kręglicki i Agnieszka Kręglicka, fot.: Facebook/ Kręgliccy Restauracje i Catering

Jak przyznała restauratorka, wszyscy oczekujemy jedzenia dobrej jakości i powinniśmy mieć do niego dostęp, zarówno klienci indywidualni, jak przedsiębiorcy. – Każdy powinien mieć prawo do tego, by kupować jedzenie bez pośredników, jak najmniej przetworzone, bezpośrednio z pola na stół – podkreśliła Agnieszka Kręglicka.

Jej zdaniem restauratorzy oczekiwaliby ułatwienia rolnikom sprzedaży bezpośredniej, bez względu na to, w jakim miejscu się ona odbywa, w gospodarstwie, czy z dostawą do miasta. – Chcielibyśmy, by rolnicy mogli wystawiać rachunki, faktury RR są utrudnieniem. Chcielibyśmy, by wszystkie produkty wytwarzane domowymi sposobami na małą skalę były dostępne, w tym wędliny, chleby, dżemy czy kompoty – wymieniła.

–  Ograniczanie rolników tylko do sprzedaży surowych owoców i warzyw jest zabieraniem im źródła dochodu – dodała restauratorka.

Agnieszka Kręglicka podkreśliła jednocześnie, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nasze przepisy są dużo bardziej restrykcyjne niż w Unii Europejskiej. – Wystarczy wejść na brytyjską stronę rządową dotyczącą przepisów bezpieczeństwa żywności (www.food.gov.uk). Tam instrukcja jest w formie zdjęć i obrazków. Jest prosta i jednoznaczna. W Wielkiej Brytanii nie ma  odbiorów na początku działalności, producent wie jak przygotować miejsce produkcji, by było bezpieczne, kontroluje się tych producentów, u których coś niewłaściwego się wydarzyło – tłumaczy serwisowi portalspozywczy.pl.

 

© Portal Spożywczy 2019-10-18 23:57:05