Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

4 lipca obchodzimy święto hot doga

4 lipca obchodzimy święto hot doga. W Polsce te przekąski królują zwłascza na stacjach paliw.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 04-07-2017, 11:27
fot. shutterstock

Dzień Hot Doga jest owocem wieloletniej amerykańskiej tradycji – organizowania zawodów w jedzeniu tego parówkowego przysmaku na czas. Pierwszy nieoficjalny konkurs odbył się w 1916 roku w Nathan’s – jednej z nowojorskich budek z hot dogami – gdzie czterech imigrantów, pałaszując kolejne hot dogi, próbowało ustalić, kto z nich jest największym patriotą. Do dziś organizowany jest tam jeden z największych turniejów na świecie (Nathan’s Hot Dog Eating Contest), a sama dyscyplina „sportowego jedzenia” to obecnie wielomilionowy biznes, nad którym pieczę sprawuje międzynarodowa federacja - informuje serwis kalbi.pl.

Prawdopodobnie historia hot-doga zaczęła się we Frankfurcie nad Menem, któremu tradycyjnie przypisuje się miejsce powstania parówek w 1487 (stąd też polska nazwa Frankfurterki). Inna wersja głosi, że parówki wynalazł Johann Georghehner, rzeźnik z zawodu, który około 1600 roku wynalazł parówki zwane dachshund, czyli jamnik, z którymi potem powędrował do Frankfurtu.

W Polsce hot dogi królują zwłascza na stacjach paliw. Dla dużej części kierowców i ich pasażerów parówka w bułce stanowi istotny element menu "on the go". Czytaj: Badanie: Kierowcy najczęściej wybierają kawę i hot dogi.

© Portal Spożywczy 2019-11-19 19:28:59