Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Dwie osoby podejrzane o oszustwa podatkowe przy obrocie olejem rzepakowym

Poznańska prokuraturom zarzuca wielomilionowe oszustwa podatkowe dwóm osobom kierującym spółkami sprowadzającymi z Niemiec i Czech olej rzepakowy. Obie miały też fałszować dokumenty i prać brudne pieniądze.


Autor: PAP
Data: 18-07-2017, 10:56

Śledczy ustalili, że podejrzani w 2013 r. kierowali spółkami z terenu województwa wielkopolskiego, prowadzącymi działalność polegającą na obrocie olejem rzepakowym. Olej był sprowadzany do Polski z pominięciem systemu podatkowego a następnie wprowadzany do obrotu. W ten sposób miało dojść do narażenia Skarbu Państwa na straty z tytułu nieuiszczenia podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 32 mln zł.

"Zarządzane przez podejrzanych spółki bądź w ogóle nie składały deklaracji podatkowych, bądź nie wykazywały w składanych deklaracjach nabycia oleju rzepakowego" - podała Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Podejrzani usłyszeli zarzuty narażenia na uszczuplenie podatku wielkiej wartości, fałszowanie dokumentów oraz tzw. pranie brudnych pieniędzy pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem tego przestępstwa. Sąd zastosował wobec nich areszt tymczasowy.

Wcześniej w tej samej sprawie do aresztu trafił inny podejrzany, wobec trzech kolejnych osób zastosowano zaś dozory policji. Prokuratura podała, że sprawa ma charakter rozwojowy, a w jej toku nie są wykluczone kolejne zatrzymania. 

© Portal Spożywczy 2019-10-18 23:49:41