Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Gantner: Nie wykorzystujemy potencjału eksportowego małych i średnich firm

- Duże firmy dają sobie radę z eksportem. Są wystarczająco duże żeby mieć dostęp do dobrych kredytów, prawników, zabezpieczeń i otwierać biura handlowe na całym świecie. Moim zdaniem problem leży w niewykorzystaniu potencjału średnich i małych firm - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 27-07-2017, 14:19
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej federacji Producentów Żywności, fot. PFPŻ

Andrzej Gantner jest zdania, że rozwiązania proinwestycyjne oraz polityka fiskalna i kredytowa powinny sprzyjać zarówno integracji poziomej, jak i pionowej.

- To zwiększy efektywność wykorzystywanych środków, a zmniejszy zabójczą dla wielu firm cenową konkurencję polsko-polską. Tak działają producenci w innych krajach. Na ostatnich targach World Food jedno z największych stoisk należało do organizacji włoskich producentów żywności tradycyjnej, która posiada biura handlowe w sześciu regionach świata i budżet znacząco wyższy niż wszystkie polskie fundusze promocyjne ze wszystkich branż. U nas coś nie do pomyślenia - mówi.

Dyrektor PFPŻ zwrócił także uwagę na inny przykład współpracy, jakim jest integracja wielu małych i średnich przedsiębiorstw i producentów rolnych w ramach jednego sytemu jakości.

- Pozwala on na wyprodukowanie konkretnego produktu pod konkretną marką w ilości nadającej się do promowania i handlowania na całym świecie. To tak jakby stworzyć markę Polska Szynka produkowaną przez kilkadziesiąt zakładów w oparciu o jednolity jakościowo surowiec z setek gospodarstw rolnych, której promocją i sprzedażą na całym świecie zajęłoby się jedno wspólne biuro handlowe. Inni to potrafią, my z pewnością też. Nie polega to jednak na prowadzeniu firm za rączkę przez urzędników, a na stworzeniu właściwych warunków do tego typu integracji - mówi.

 

Już 4-5 listopada w Warszawie największa konferencja dedykowana sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce: 20 sesji tematycznych, 120 prelegentów, ponad 1000 uczestników. Zarejestruj się teraz!

© Portal Spożywczy 2019-10-24 04:55:33