Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

SmakMAK: Jesteśmy liderem w kategorii flaków chłodzonych

- Niezachwianie jesteśmy liderem w kategorii flaków chłodzonych, ponadto cieszymy się ugruntowaną pozycją w segmencie galaretek oraz smalców. Intensywnie zwiększamy także gamę produktów bezglutenowych - mówi w rozmowie z portalspozywczy.pl Tomasz Średziński, dyrektor zarządzający firmy SmakMAK.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 09-08-2017, 11:54
Tomasz Średziński, dyrektor zarządzający firmy SmakMAK, fot. SmakMAK

Firma SmakMAK została założona w 2004 roku przez braci Adama i Macieja Woźniczaków. Produkty SmakMAK to m.in. flaczki i zupy, galaretki i smalce oraz dania na ciepło. Filozofia firmy to łączenie domowych smaków oraz polskiej tradycję z wygodą i szybkością przyrządzenia. SmakMAK posiada w asortymencie 65 SKU. Produkcja odbywa się w dwóch zakładach w Strzyżewicach, gdzie mieści się też siedziba firmy, oraz Kąkolewie, gdzie znajduje się główne centrum dystrybucyjne.

- Dodatkowo dysponujemy trzema regionalnymi magazynami dystrybucyjnymi. Posiadamy nowoczesny park maszynowy oraz wykwalifikowanych pracowników, co pozwala na uzyskanie najwyższej jakości naszych wyrobów - uzupełnia Tomasz Średziński.

Jednym z celów, jakie stawia przed sobą SmakMAK, jest dotarcie do klientów o specjalnych potrzebach żywieniowych.

- Dlatego sporą część naszych produktów poddaliśmy certyfikacji Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Zakład, w którym odbywa się produkcja bezglutenowa w Strzyżewicach spełnia praktycznie wszystkie wymogi, co zostało potwierdzone podczas skrupulatnie przeprowadzonego audytu - dodaje.

Dyrektor zarządzający spółki przyznaje, że spośród asortymentu firmy największą popularnością cieszą się flaki chłodzone, galaretki oraz smalce.

- Nasz zespół stale czuwa nad recepturami i jakością, dlatego produkty SmakMAK komponowane są z najlepszych składników, tylko od sprawdzonych dostawców, łącząc w sobie domowy smak i polską tradycję z wygodą i szybkością przyrządzenia, co doceniają nasi klienci. Nasza pasja nie pozwala nam na ograniczenia, dlatego nieustannie się rozwijamy. Pragniemy tradycyjnym daniom nadać nowego blasku, dbając jednocześnie o zachowanie tego, co w nich najlepsze – klasycznego i naturalnego smaku. Dodatkowo nasi eksperci nieprzerwanie pracują nad nowymi recepturami produktów, które będą mogły powiększyć już i tak sporą gamę produktów bezglutenowych - dodaje Średziński.

© Portal Spożywczy 2019-11-13 10:34:00