Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wyższe ceny owoców już przekładają się na cenniki przetwórców

Po podwyżkach cen owoców mogą przyjść korekty w cennikach przetwórców. Producenci cydrów, soków, mrożonek czy dżemów odczuli trudną sytuację na rynku - pisze serwis finanse.wp.pl.


Autor: finanse.wp.pl
Data: 04-09-2017, 11:01
fot. pixabay.com

Z powodu przymrozków mocno ucierpiały zbiory wiśni i jabłek. Oberwało się też hodowcom śliwek, brzoskwiń i moreli, o czym niedawno informowaliśmy. Niskie zbiory przełożyły się oczywiście na wyższe ceny owoców. I tak producenci lodów już zaznaczyli, że jeśli w drugiej połowie roku ceny owoców nie zaczną spadać, to branża lodziarska także będzie musiała zweryfikować cenniki.

- W tym sezonie owoce, których skup już zakończono, były średnio dwa razy droższe niż rok temu. Rekordowo zdrożała wiśnia - o blisko 350 proc. Zmusiło nas to już do podniesienia cen mrożonych owoców - mówi w rozmowie z WP Beata Łosiak, PR Manager Grupa Hortex. Wiele innych firm w ogóle zrezygnowało z produkcji koncentratów i innych przetworów z wiśni.

Mało jest również jabłek. W Polsce wykorzystywane są one głównie do produkcji soków, ale używa się ich też przy produkowaniu popularnych cydrów. - Sytuacja na rynku owoców to oczywiście dla nas problem, bo wzrosła cena naszego głównego surowca. Trudno jednak dokładnie powiedzieć, czy odbije się to ostatecznie na cenach cydru - mówi WP Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru.

Więcej na finanse.wp.pl.

© Portal Spożywczy 2019-10-18 23:04:53