Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kompania Piwowarska ponownie promuje wiedzę o FAS

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to temat bardzo ważny, dlatego o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży warto przypominać przy każdej sposobności – szczególnie 9 września, w Światowy Dzień FAS. Z tej okazji Kompania Piwowarska promuje odpowiedzialną postawę przyszłych mam wobec alkoholu i ponownie sięga po pozytywny przekaz.


Autor: portalspozywczy.pl/pr
Data: 08-09-2017, 19:01
fot. Shutterstock

Światowi eksperci w dziedzinie FAS, m.in. dr Edward P. Riley, środowisko terapeutyczne (Fundacja FASTRYGA) oraz odpowiedzialne browary, do których zalicza się Kompania Piwowarska – wszyscy są zgodni: kobiety w ciąży powinny zupełnie zrezygnować z alkoholu. Tylko takie postępowanie pozwala całkowicie zapobiec wystąpieniu u dziecka Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS) lub Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych (FASD).

- Będziemy konsekwentnie powtarzać nasz przekaz na temat szkodliwości picia w ciąży. Jest to wciąż bardzo potrzebne, bo co roku w Polsce u około 900 noworodków wykrywany jest Płodowy Zespół Alkoholowy – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. polityk alkoholowych w Kompanii Piwowarskiej.

- W naszym społeczeństwie nadal brakuje rzetelnej wiedzy na temat wpływu alkoholu na płód, krąży na ten temat wiele mitów. Kobiety nie otrzymują jasnej, kategorycznej informacji, że dla dobra dziecka nie powinny w ogóle pić alkoholu - dodaje.

Badania dowodzą, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaburzyć funkcjonowanie dziecka w łonie matki. Przykładowo lampka wina wypita przez ciężarną wystarczy, aby płód przestał oddychać przez 2 godziny*. Nie można wskazać, czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu podczas ciąży, a zatem najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. Między innymi temu tematowi poświęcona będzie konferencja pt. „FAS i przywiązanie”, która odbędzie się 11 września br. w Lędzinach. Jej organizatorem jest Fundacja FASTRYGA, która od wielu lat współpracuje z Kompanią Piwowarską  przy zagadnieniach związanych z FAS.

Na szczęście systematyczne działania na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji odnoszą skutek, który znajduje odbicie w statystykach. Polska oraz cztery pozostałe rynki środkowoeuropejskie, na których działa grupa ABEL (Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry), monitorują znajomość oznaczenia „W ciąży nie piję alkoholu” umieszczanego na opakowaniach piw.

Jak pokazują najnowsze dane, w ciągu czterech lat znajomość spontaniczna znaku w Polsce wzrosła ponad trzykrotnie – z 5,4% (2012) do 17,2 % (2017). Wspomagana znajomość znaku wyniosła zaś 83%. To najlepszy wynik ze wszystkich badanych krajów, a zarazem kilkukrotnie wyższy niż u naszych południowych sąsiadów.

Rezygnacja z alkoholu – jedyny słuszny wybór

9 września startuje również konkurs KP „Jestem mądra – w ciąży nie piję alkoholu” na profilu ABC Alkoholu na Facebooku. Jego współorganizatorem jest firma Present Service, właściciel portalu www.mamaklub.pl. W konkursie mogą wziąć udział przyszłe mamy, które chcą w kreatywny sposób zamanifestować odpowiedzialną postawę wobec spożywania alkoholu. Kampania pod tym samym hasłem jest nieustannie prowadzona w placówkach Medicover oraz Lux Med na terenie całego kraju, a z inicjatywy Kompanii Piwowarskiej wiedzę o FAS propaguje się w  gabinetach ginekologicznych i szkołach rodzenia.

Taką postawę promują też blogerki, które z okazji Światowego Dnia FAS wystąpiły w kolejnej edycji kampanii „Bądź mądry”. Tym razem odpowiedzialne koszulki z hasłem „Jestem mądra i to mi nie ciąży” założyły Ania Stożek (Mamoholiczka) i Wiola Galla (Mama Bloguje). Autorki blogów parentingowych w krótkich spotach, utrzymanych w charakterystycznej dla kampanii konwencji, podkreślają, jak ważna jest dla nich rodzina i zdrowie dzieci, a jego warunkiem było unikanie alkoholu podczas ciąży. Dla odpowiedzialnej mamy to naprawdę żadne wyrzeczenie, a dla prawidłowego rozwoju malucha znaczy bardzo wiele.

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego. U pacjentów występuje też wiele problemów behawioralnych i fizycznych, nawet jeżeli nie wskazano wszystkich objawów pozwalających na stwierdzenie u nich alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Są to problemy z koncentracją, zaburzenia motoryczne, problemy kognitywne, które mogą być odczuwalne przez całe życie. 

Już 4-5 listopada w Warszawie największa konferencja dedykowana sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce: 20 sesji tematycznych, 120 prelegentów, ponad 1000 uczestników. Zarejestruj się teraz!

© Portal Spożywczy 2019-10-24 03:34:05