Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Konspolu: Indonezja to biurokratyczny koszmar, ale nie zrezygnujemy z tego rynku

- Naszą inwestycję w Indonezji realizujemy już od 2014 roku, ale zakład nie jest jeszcze ukończony. Dwukrotnie wstrzymywano nam budowę, teraz ruszyła ponownie, ale pojawiły się kolejne problemy - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Konrad Pazgan, prezes Konspolu.


Autor: Adam Tubilewicz, portalspozywczy.pl
Data: 12-09-2017, 15:54
Konrad Pazgan, prezes Konspolu (fot. zelaznastudio.pl)

Konrad Pazgan wylicza kolejne przeszkody, które piętrzyły się na drodze do ukończenia inwestycji Konspolu w Indonezji.

- Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że gdy kupimy działki, co zajęło nam trzy lata, kolejne trzy lata będziemy czekać na wpis do hipoteki. Po uzyskaniu wpisu i rozpoczęciu budowy w 2016 roku okazało się, że jedna z zakupionych przez nas działek nie została wpisana do hipoteki. A jest to działka znajdująca się bezpośrednio pod budynkiem. Wstrzymano nam budowę do czasu aż ta mała działka została wpisana do rejestru. Jakiś czas później okazało się, że droga dojazdowa do zakładu jest prywatna i jeździmy po nieswoim terenie. W Indonezji nie ma instytucji służebności, więc kolejny raz wstrzymano budowę i zablokowano nam drogę. Nie możemy więc dojechać na budowę, a po wybudowaniu zakładu nie będziemy mogli nic do niego przywozić ani z niego wywozić. Musimy kupić drogę i ją wyremontować. I tak zrobimy. Zakończyliśmy już rozmowy z właścicielem i myślę, że w ciągu 1-2 miesięcy kupimy tę drogę - mówi.

Prezes Konspolu nie ukrywa, że gdyby miał świadomość, na jakie problemy natrafi w Indonezji, jego firma nigdy nie zdecydowałaby się na budowę zakładu w tym kraju.

- Indonezja to dla nas droga przez mękę. Dalej widzimy potencjał w tym rynku i chcemy ukończyć tę inwestycję. Z zakładem nie ma problemu, są już fundamenty. Samo postawienie szkieletu to kilka miesięcy, byle mieć zielone światło od urzędników. Na razie go nie mamy - dodaje.

Przedłużająca się realizacja budowy w Indonezji spowodowała opóźnienie w planach inwestycyjnych Konspolu w Chinach.

- Cały czas dysponujemy terenem w Chinach, ale chcemy skończyć zakład w Indonezji. Myśleliśmy, że w pół roku, góra rok nam się to uda i przerzucimy siły do Chin. Opóźniło się, ale nie chcemy rozgrzebywać dwóch inwestycji jednocześnie - zaznacza Pazgan.

Pełną treść wywiadu z Konradem Pazganem, prezesem Konspolu, znajdziecie Państwo we wrześniowym wydaniu magazynu "Rynek Spożywczy".

© Portal Spożywczy 2019-10-21 12:25:18