Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Air Products wprowadza nową technologię do redukcji zanieczyszczeń w drobiu

Firma Air Products wprowadziła na rynek opatentowany system Freshline® SafeChill™, który ma za zadanie pomagać przetwórcom drobiu oraz detalistom w znalezieniu sposobu dalszej redukcji zanieczyszczeń bakteriami Campylobacter, występującymi powszechnie w świeżym drobiu.


Autor: informacja prasowa
Data: 13-09-2017, 14:08
fot. mat. pras.

Według danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), bazujących na zgłoszonych przypadkach, bakteria Campylobacter jest najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Unii Europejskiej i powoduje co roku około 200 tys. zachorowań na kampylobakteriozę wśród jej mieszkańców.

Liczne próby poprzedzające pełną komercyjną instalację wykazały, że rozwiązanie Freshline® SafeChill™ firmy Air Products przynosi znaczące wyniki w zmniejszaniu obecności bakterii Campylobacter, co zostało sprawdzone w niezależnym laboratorium.

Ten opatentowany i zautomatyzowany system firmy Air Products – wiodącego na świecie dostawcy gazów przemysłowych i eksperta w dziedzinie zamrażania, schładzania i pakowania żywności – wykorzystuje ultra schłodzone powietrze do skutecznego zmniejszenia obecności bakterii na powierzchni kurczaków po ich wypatroszeniu.

System Freshline® SafeChill™ jest wysoce skuteczny i może być wykorzystywany samodzielnie do znaczącego zmniejszenia obecności bakterii Campylobacter w drobiu — lub, zależnie od poziomu skażenia, w połączeniu z innymi środkami w celu zapewnienia bezpieczeństwa procesu dezynfekcji.

Technologia ta zapewnia przetwórcom możliwość łatwej integracji z istniejącymi liniami produkcyjnymi i elastyczność w zakresie programów dezynfekcji, bazując na potrzebach danego zakładu i poziomie zainfekowania drobiu. Freshline® SafeChill™ ma charakter modułowy, umożliwia pracę na trzy zmiany w ciągu dnia. Współpracuje również z obecnymi i przyszłymi prędkościami linii technologicznych. Czas trwania procesu wynosi od 30 do 50 sekund. Zapewnia on utrzymanie odpowiedniej jakości mięsa i skóry drobiu.

Janusz Paździora, Menedżer Rynku Spożywczego na Europę Centralną, stwierdził: „W branży znane są już różne metody redukcji bakterii Campylobacter po wypatroszeniu zwierząt — ale nasz nowy proces zapewnia dodatkową elastyczność i bezpieczeństwo firmom z sektora produkcji mięsa drobiowego. Korzystając z innowacji firmy Air Products, producenci, detaliści i konsumenci zyskują pewność, że tego rodzaju zanieczyszczenia są usuwane”.

W ofercie firmy Air Products znajdują się również: wielofunkcyjny, modułowy tunel zamrażalniczy Freshline® MP, oferujący wysokowydajne zamrażanie, podmrażanie zewnętrznej warstwy produktu, szybkie zamrażanie małych, pojedynczych elementów (IQF) lub schładzanie; tunel zamrażalniczy Freshline® IQF+ przeznaczony do produkcji dużych ilości, wysokiej jakości, pojedynczo zamrożonych produktów (całych lub ich części); urządzenia do schładzania Freshline® LIN-IS (ang. Liquid Nitrogen Injection System), zaprojektowane z myślą o schładzaniu produktów żywnościowych w mieszalniku, zwykle przed procesem formowania, poprzez wstrzykiwania ciekłego azotu zarówno w dolnej, jaki i w górnej części urządzenia.

Oprócz rozwiązań do mrożenia i chłodzenia żywności, firma Air Products oferuje dobór oraz dostawy mieszanek i gazów do pakowania w atmosferze modyfikowanej (MAP). Technologia MAP to sprawdzony, efektywny sposób wydłużania okresu przydatności żywności do spożycia, zapewniający jednocześnie lepsze walory wizualne i smakowe produktów.

Janusz Paździora dodał: „Wszystkie rozwiązania Freshline® firmy Air Products zostały stworzone z myślą o producentach i przetwórcach żywności. Nieustannie pracujemy na nowymi pomysłami, jak i doskonaleniem obecnych systemów. Dlatego możecie Państwo oczekiwać od nas więcej innowacyjnych rozwiązań.”

© Portal Spożywczy 2019-10-14 10:46:24