Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ekspert o Lidl Podróże: Wprowadzenie wycieczek do oferty buduje przewagę nad Biedronką

Lidl przyzwyczaił nas do tego, że buduje wizerunek czegoś więcej niż tylko zwykłego dyskontu. Początkowo sieć robiła to poprzez hasło „Lidl ceni jakość”, jednak dopiero akcja z kucharzami „Okrasa i Pascal” na dobre zmieniła jej wizerunek. Kolejny pomysł to Lidl Podróże i możliwość zakupu wycieczki, a właściwie w sklepach można znaleźć gazetki z informacjami o ofercie dostępnej na stronie www.lidl-podroze.pl - komentuje Wiktor Miałkowski, Partner w Pro Business Solutions.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 14-09-2017, 11:24
Wiktor Miałkowski, partner Pro Business Solutions fot. Partner Pro Business Solutions

- Biedronka jako główny konkurent Lidla w Polsce ma 4,5 razy więcej sklepów i 3 razy większy obrót. Stąd bardzo ciekawym jest obserwacja dwóch modeli biznesowych - „Duży może więcej” kontra „Mniejszy musi sprytniej i lepiej” - komentuje Wiktor Miałkowski, Partner w Pro Business Solutions.

- Nakłady Lidla na reklamę w roku 2016 wyniosły ponad 630 mln zł i były 2 razy większe niż Biedronki. To właśnie marketing stanowi o przewadze Lidla, a wprowadzenie podróży do oferty, jest kolejnym ciekawym zabiegiem, budującym przewagę nad Biedronką - tłumaczy ekspert.

Dodaje, że sama akcja jest zbudowana na bardzo prostym modelu, przez co jest na pewno efektywna kosztowo:
• Lidl ma swoją markę, miliony klientów oraz dobrze funkcjonującą stronę internetową.
• Oferta wycieczek została zbudowana w modelu resellingu, czyli Lidl oferuje wycieczki biur podróży, a nie swoje własne.
• Model sprzedaży wycieczek w niemieckim Lidlu funkcjonuje od 2006 roku, stąd dostępne są gotowe rozwiązania.
• Relatywnie niskie nakłady i marża na sprzedanych wycieczkach.

- Czy nowa oferta jest dla Lidla kluczowa ? Na dzisiaj raczej nie i pewnie bardziej chodzi o budowę wizerunku. Dowodem na to może być zawartość pierwszej gazetki z wycieczkami, a samo wprowadzenie wycieczek w połowie września, czyli po szczycie wyjazdowym, wydaje się dziwne - mówi ekspert.

- Właściwie nie ma w niej bezdyskusyjnych hitów cenowych, co przecież stoi w kontrze do standardów Lidla dla ofert reklamowanych w TV, które muszą być dużo lepsze niż na rynku. Na pierwszych stronach przeważają drogie wycieczki w egzotycznych kierunkach, a oferta pobytów w Polsce zbudowana jest na hotelach w standardzie 4 gwiazdek. I nawet one są porównywalne do ofert dostępnych np. na portalu turystycznym Booking.com - wyjaśnia Miałkowski.

Dodaje, że nie pasuje to ani do profilu klientów Lidla, ani do ich zachowań zakupowych. Klienci z mniejszym portfelem szukają tańszych ofert, a z kolei ci z większym budżetem, bez trudu znajdą ciekawsze oferty na wyspecjalizowanych portalach.

- To, że przestrzeni na nowe pomysły w Polsce jest jeszcze naprawdę dużo, pokazuje choćby oferta Tesco w Anglii, gdzie np. można założyć lokatę albo kupić dom z kredytem hipotecznym w „Tesco bank”. Jak powiedzie się nowy projekt Lidla, czas pokaże. Ostatecznie jednak ważne jest, żeby usługi dodatkowe nie przyćmiły troski o podstawową ofertę w sklepach, ale to Lidl robi naprawdę dobrze - podsumowuje Wiktor Miałkowski.

© Portal Spożywczy 2019-10-19 18:57:40