Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Anwil i "Pan Karp" zarybiają Wisłę sumem

Już trzeci rok z rzędu firma Anwil S.A. we współpracy z Towarzystwem Promocji Ryb "Pan Karp" zarybia rzekę Wisłę. 15 września na wysokości miejscowości Kucerz k/Włocławka do wiślanych wód trafiło 15 tysięcy małych sumów.


Autor: informacja prasowa
Data: 15-09-2017, 14:00
fot. shutterstock

Głównymi "bohaterami" wydarzenia nie byli jednak zwyczajni przedstawiciele swojego gatunku o oliwkowo-brązowej skórze, lecz ich śnieżnobiali pobratymcy. Dzięki temu wędkarze i rybacy już wkrótce będą mogli łatwo obserwować ich dalsze losy, w tym trasy wędrówek na Wiśle, tempo wzrostu i długość życia.

Z powodu bardzo chętnie odławianych przez ludzi drapieżników - szczupaków, sandaczy i sumów, ich stada stale się kurczą. Aby zachować równowagę ekologiczną w rzekach i jeziorach  pomiędzy tzw. rybami spokojnego żeru (płoć, leszcz, kleń, ukleja, krąp), a rybożercami, konieczne jest takie właśnie zarybianie.

Do tegorocznej akcji zarybieniowej sponsorowanej przez Anwil S.A. włączyły się również dzieci. Wpuszczanie narybku będzie nagrodą za zdobycie czołowych miejsc w konkursie "Pan Karp zarybia Wisłę 2017", w którego szranki stanęły dzieci z 27 przedszkoli i szkół podstawowych z 7 województw. Dodatkową atrakcją dla dzieci, jeszcze przed akcja zarybieniową, będzie udział w premierowym spektaklu pt. „O rybaku i smoku niemytym”,  który przedstawi teatr lalek „Zaczarowany Świat” z Torunia.

© Portal Spożywczy 2019-10-16 11:12:36