Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rynek masła podwoił swoją wartość

Na rynku produktów mleczarskich wyróżnia się przede wszystkim masło – ten segment w ciągu roku podwoił swoją wartość – powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Przemysław Okniński z Departamentu Produktów KB w Alior Banku.


Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 18-09-2017, 15:24
fot.PTWP

Jego zdaniem, jest to efekt wielu czynników, takich jak spadek produkcji masła w Unii o prawie 7 proc. r/r w pierwszych pięciu miesiącach tego roku. Jednocześnie spożycie w ostatnim roku wzrosło o ponad 4%, do 4,7 kg na mieszkańca. Utrzymujący się wysoki popyt przy malejącej podaży a także zwiększonym eksporcie doprowadził w przeciągu roku do ograniczenia zapasów masła o prawie 99%.

Sytuacja w której wykorzystano zapasy, a zgłaszane spożycie przewyższa produkcję, doprowadziło ceny do nienotowanego wcześniej poziomu 21,9 zł/kg. - Warto zauważyć, że sytuacja w Polsce jest relatywnie stabilna, a wysokie ceny są wynikiem zwiększonego popytu zagranicznego. Dla porównania w Niemczech cena sięgnęła 6 200 EUR/t, a różnica cen o 1 100 EUR/t między naszymi państwami jest najwyższa od wstąpienia Polski do Unii – mówi Przemysław Okniński.

Uważa, iż wyższe ceny śmietanki do produkcji masła sugerują dalsze wzrosty, jednak nie będą one tak dynamiczne. W najbliższych miesiącach, po możliwych dalszych wzrostach, a jeszcze przed końcem roku można spodziewać się ustabilizowania się ceny. Ze względu na wysokie światowe ceny oraz rosnące zapotrzebowanie na rynkach azjatyckich, import może nie pokryć zapotrzebowania i rekordowe ceny w okolicach 5 000 EUR/t mogą się utrzymać przez kilka miesięcy.

- Rosnące ceny mleka wpływają pozytywnie na opłacalność produkcji prawie wszystkich produktów mleczarskich, które rosną o przynajmniej kilkanaście procent r/r. Jedynym wyjątkiem jest odtłuszczone mleko w proszku (OMP). Ze względu na wspomniany wcześniej trend coraz większego spożycia pełnotłuszczowych produktów oraz bardzo duże zapasy komisji europejskiej, cena jako jedyna pozostała na zbliżonym poziomie co przed rokiem. 20 czerwca bieżącego roku KE zdecydowała się na sprzedaż części zapasów za cenę 185 EUR/100 kg. Warto zauważyć, że jeszcze w maju w ramach interwencyjnego skupu zostało zakupione ponad 3 tys. ton za 169,8 EUR/100 kg. Tak niska cena sprzedaży OMP blokuje perspektywę jego wzrostu do końca roku – mówi ekspert Alior Banku.

© Portal Spożywczy 2019-11-15 14:14:32