Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kasy fiskalne z rolką znikną z rynku, na początek ze stacji benzynowych

Rząd chce jak najszybciej zabronić sprzedaży kas z rolką papierową. - Są one najtrudniejsze do kontroli przez fiskusa - mówi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów. Na zakup nowych urządzeń ma przysługiwać ulga - informuje Dziennik Gazeta Prawna.


Autor: Dziennik Gazeta Prawna
Data: 18-09-2017, 18:55

Od 1 stycznia 2018 r. będzie w Polsce obowiązywać rozporządzenie wprowadzające do obrotu kasy fiskalne online, a tym samym z rynku mają zacząć znikać tradycyjne kasy z rolką papierową. Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiada że 1 stycznia 2019 r. pierwsza grupa przedsiębiorców będzie już zmuszona do wprowadzenia zmian. Do końca 2022 r. będzie możliwa sprzedaż kas z zapisem elektronicznym.

Ministerstwo w większości przypadków zamierza respektować prawa użytkowników kas i ich producentów, a więc tzw. okresy użytkowania kas i okresy dopuszczania ich do sprzedaży. Będą jednak branże, w których zmiany zostaną narzucone szybciej. Wojciech Śliż nazywa je "najbardziej narażonymi na nieprawidłowości związane z ewidencjonowaniem". Mowa o stacjach benzynowych oraz firmach zajmujących się usługami motoryzacyjnymi. W nich nowe przepisy będą obowiązywać od początku 2019 r. Od lipca 2019 r. zmiany obejmą gastronomię i budowlankę, a od stycznia 2020 firmy świadczące usługi kosmetyczne i fryzjerskie czy branżę fitness.

Państwo ma wziąć na siebie część kosztów wymiany sprzętu. - Ulga na zakup kasy wzrośnie z 700 do 1000 zł. Będą mogli z niej mogli skorzystać – tak jak obecnie – podatnicy, którzy rozpoczynają działalność (zakup pierwszej kasy) oraz przedstawiciele branż, którzy będą musieli wymienić urządzenia na działające w systemie online.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Już 4-5 listopada w Warszawie największa konferencja dedykowana sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce: 20 sesji tematycznych, 120 prelegentów, ponad 1000 uczestników. Zarejestruj się teraz!

© Portal Spożywczy 2019-10-23 07:23:27