Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Olkowski, SRBP: Nie zmieniajmy w polityce podatkowej tego, co sprawdziło się przez lata

- Nie zmieniajmy w polityce podatkowej tego, co sprawdziło się przez lata i sprawnie funkcjonuje, bo zapewnia to wpływy do budżetu i eliminuje nieprawidłowości, które mogłyby się ewentualnie pojawić. Wszelkie zmiany w zakresie regulacji podatku akcyzowego mogą prowadzić do różnych nieprawidłowości – powiedział Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich podczas Kongresu Pracowników Branży Piwowarskiej, który odbył się w Ministerstwie Rozwoju.


Autor: Jakub Szymanek / portalspozywczy.pl
Data: 19-09-2017, 13:16
Andrzej Olkowski, Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, fot. mat. prasowe

Zdaniem Andrzeja Olkowskiego branża piwowarska, jeśli chce się rozwijać, musi wsłuchiwać się w głosy konsumentów, którzy są coraz bardziej świadomi i mają jasne oczekiwania odnośnie produktu, jakim jest piwo.

– Rośnie świadomość wśród konsumentów na temat piwa.  Zdobyta wiedza na temat produktów sprawia, że klient idąc do sklepu dokładnie wie, jaki produkt chce kupić. Owszem, informacje podane przez producentów są pomocne, natomiast dużo większą wartość mają doświadczenia wymieniane między konsumentami, co przekłada się na chęć sięgnięcia po jak najlepszy produkt – tłumaczył prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.

Zainteresowanie piwami, ich smakiem i jakością daje optymistyczne prognozy na rozwój biznesu piwnego w Polsce w kolejnych latach.

– Gdy rozpoczęła się rewolucja piwna w Stanach Zjednoczonych na rynku było obecnych zaledwie kilkadziesiąt browarów. Dzisiaj szacuje się, że jest ich ok. 5000. Z kolei rynek piwny we Włoszech 7 lat temu liczył ok. 100 browarów,  teraz sięga 1000. W Polsce w tym momencie jest ok. 250 browarów, ale potencjał rynku jest bardzo duży. Ważne są jednak uproszczenia w organizacji. Obecnie, żeby zbudować nowy browar, trzeba przyjść taką samą procedurę jak np. duży gracz. Mimo to młodzi browarnicy pokonują te bariery. Myślę, że pod kątem rozwoju branży jesteśmy w stanie dogonić Włochy. Dostrzegam potencjał dla rozwoju małych kraftowych browarów – ocenił Olkowski.  

Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich nie krył zadowolenia ze wspólnych wniosków płynących z debaty dotyczącej rozwoju branży piwowarskiej w Polsce. 

– Cieszy fakt, że związki zawodowe i pracodawcy w branży mówią jednym głosem. Widać wyraźnie wspólną odpowiedzialność za przyszłość branży, która rośnie i umacnia się. Natomiast nie zmieniajmy w polityce podatkowej tego, co sprawdziło się przez lata i sprawnie funkcjonuje, bo zapewnia to wpływy do budżetu i eliminuje nieprawidłowości, które mogłyby się ewentualnie pojawić. Wszelkie zmiany w zakresie regulacji podatku akcyzowego mogą prowadzić do różnych nieprawidłowości, których nie jesteśmy w stanie na tym etapie regulacji przewidzieć – podsumował Andrzej Olkowski.  

© Portal Spożywczy 2019-10-19 20:20:28