Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Pieczywo to jedna z wizytówek Polski

Chleb to jedna z najbardziej znanych wizytówek naszego kraju. Mimo iż badania donoszą, że jego spożycie w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat spada, nadal pozostaje jednym z najczęściej wybieranych produktów - informuje Fundacja Chleb to zdrowie.


Autor: portalspozywczy.pl/Fundacja Chleb to zdrowie
Data: 20-09-2017, 14:35
fot. shutterstock

Sława polskiego pieczywa znana jest także za granicą. Mrożony chleb, ciasta, ciastka, bułki i bagietki to wręcz nasz eksportowy hit. Przez ostatnie 11 lat jego sprzedaż do naszych europejskich partnerów wzrosła aż o 240 procent i obecnie wynosi 1,1 mld euro rocznie. Najchętniej po polskie pieczywo sięgają Niemcy, Brytyjczycy, Czesi i Francuzi. Za co cenią je najbardziej?

- Przede wszystkim za wyjątkowy smak. Tradycyjny polski chleb to jeden z najmniej przetworzonych produktów żywieniowych, jest wypiekany wyłącznie z naturalnych składników, dzięki czemu jest taki zdrowy i dobry -  tłumaczy Jarosław Marczuk, prezes Fundacji Chleb to zdrowie. Podstawą każdego pieczywa jest mąka, woda, sól, zakwas i drożdże. W przeciwieństwie do krajów tj. Irlandia czy USA, w Polsce nie stosuje się środków spulchniających, zamiast nich stosuje się drożdże i zakwas lub sam zakwas. W zależności od rodzaju mąki uzyskujemy chleb pszenny, razowy lub mieszany. Jeśli chodzi o skład, to producenci często dodają do swoich wyrobów także rozmaite rodzaje ziaren np. słonecznika, sezamu czy pestki dyni, które urozmaicają smak pieczywa i zwiększają jego wartość odżywczą.

Każdy rodzaj chleba ma swoje indywidualne cechy smakowe i odżywcze. Np. chleb pszenny ma nieznacznie przypieczoną skórkę, dzięki czemu jej kolor uzyskuje złotawy odcień. Ma delikatny miąższ, jest lekki, a co za tym idzie lekkostrawny. Zawiera błonnik i doskonale sprawdza się jako podstawa kanapek m.in. dla dzieci. Pieczywo razowe natomiast charakteryzuje się dość grubą i mocniej przypieczoną skórką. Posiada również specyficzną, bardziej zbitą konsystencję, a po przekrojeniu jego kromki mogą nam się wydawać lekko wilgotne. Taki chleb produkuje się z mąki żytniej i zakwasu. Jest on bogaty w błonnik i zapewnia uczucie sytości na dłużej, dlatego najlepiej jeść go na śniadanie.

Wśród bułek największą sławą i popularnością zarazem cieszy się tradycyjna kajzerka. Mała okrągła bułka wytwarzana jest z mąki pszennej, słodu drożdży lub zakwasu, soli oraz wody. Waży średnio ok. 50 gram. W niektórych regionach Polski można spotkać także kajzerki z ziarnami maku lub sezamu oraz z różną ilością charakterystycznych nacięć na wierzchu bułki. W Warszawie jest ich na przykład pięć, a w Krakowie cztery. Historia kajzerki wywodzi się z Wiednia, gdzie piekarze opracowali sposób jej wypieku oraz charakterystyczny kształt. Niektórzy historycy twierdzą, że nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „Kaiser” czyli cesarz na cześć cesarza Franciszka Józefa.

Innym popularnym polskim rodzajem pieczywa z historią zakorzenioną w naszym kraju jest chałka. Na Górnym Śląsku nazywa się ją struclą, a na Podhalu kukiełką. Bez względu na region sposób jej wypiekania wszędzie jest taki sam. Poza tradycyjnym warkoczem można spotkać chałkę także w kształcie bułki lub wałka zamkniętego w krąg. W naszym piekarniczym asortymencie znajdziemy także całe mnóstwo różnych słodkich wyrobów. Wśród nich królują drożdżówki, sezonowe jagodzianki, rogale, precle, pączki czy placki drożdżowe.

 

© Portal Spożywczy 2019-11-18 08:11:22