Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Powstanie pierwszy smartfon działający wyłącznie na wolnym oprogramowaniu

Librem 5 to smartfon, który będzie działał wyłącznie na wolnym oprogramowaniu. Projekt stworzenia "zorientowanego na wolność i chroniącego prywatność użytkowników" smartfona wsparła Fundacja GNOME. O projekcie poinformował serwis The Register.


Autor: PAP
Data: 21-09-2017, 18:14
fot. internet

Librem 5 to smartfon, którego wbudowany system operacyjny to zorientowana na prywatność użytkowników pochodna Debiana PureOS. Telefon ma również wspierać większość dystrybucji Linuksa i GNU.

Firma Purism, która buduje komputery działające na PureOS, przeznaczone specjalnie dla użytkowników chcących chronić swoją prywatność, obiecuje, że telefon będzie pozwalał również komunikować się przez tzw. sieć Matrix, pozwalającą na bezpieczną, zdecentralizowaną komunikację.

Obecnie smartfon Librem 5 jest już na desce projektowej, zbierane są również środki na jego prototypowanie i produkcję. Projekt wsparła Fundacja GNOME, która wyraziła duże zainteresowanie rozwijaniem oprogramowania na Librem 5.

"Jeśli zebrane zostaną fundusze na realizację projektu, zaangażujemy się wspólnie z firmą Purism w tworzenie hackatonów, narzędzi, emulatorów, a także budowanie świadomości wokół funkcjonalności Librem 5" - oświadczyła Fundacja GNOME, o czym w czwartek poinformował serwis The Register.

Według wstępnych danych projektowych, telefon ma być wyposażony w pięciocalowy ekran, procesor MX6/i.MX8, 3GB pamięci RAM i 32GB miejsca na przechowywanie plików. Librem 5 ma również mieć wbudowany czytnik kart MicroSD, przedni i tylny aparat fotograficzny, a także wejście słuchawkowe 3,5mm. Smartfon będzie miał również czujniki światła, odległości, akcelerometr, żyroskop, a także GPS i Bluetooth 4.

Do tej pory na realizację projektu zebrano ponad 500 tys. dolarów z ponad miliona, który potrzebny jest, by powstał Librem 5. Do końca kampanii zbierającej pieniądze zostały 32 dni.

© Portal Spożywczy 2019-10-15 18:38:15