Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

155 produktów wyróżnionych w Poznaniu znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”

155 produktów wytwarzanych przez niemal 60 przedsiębiorców zostało wyróżnionych znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”. Uroczysta gala wręczenia znaków „PDŻ”, z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, odbyła się w poniedziałek w Poznaniu.


Autor: PAP
Data: 26-09-2017, 10:39

W uroczystej gali w trakcie targów Polagra Food na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich obecna była także m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, przedstawiciele rządu i parlamentarzyści.

Znak "PDŻ" - "Poznaj Dobrą Żywność" przyznawany jest wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego produktu, odznaczającego się przede wszystkim wysoką jakością. Znak "PDŻ" przyznawany jest produktom na trzy lata.

"Już po raz 33. tutaj w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotykają się przedstawiciele przemysłu rolno-spożywczego z kraju i ze świata. Prestiż tych targów sprawia, że są one najważniejszą imprezą tego typu w naszej części Europy. Dlatego też od lat organizujemy w tym czasie galę programu +Poznaj Dobą Żywność+ - programu, który niezmiennie służy informowaniu konsumentów o produktach żywnościowych wysokiej jakości oznaczonych znakiem +PDŻ+" - podkreślił podczas uroczystości minister Jurgiel.

Jak dodał, "bezpieczeństwo żywnościowe Polaków jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi tutaj zarówno o bezpieczeństwo w znaczeniu ilościowym, jak i o bezpieczeństwo w zakresie jakościowym".

Minister wskazał, że polskie produkty są cenione zarówno za wysoką jakość, jak i walory smakowe. Przypomniał, że od początku funkcjonowania programu "Poznaj Dobrą Żywność" wyróżniono ponad 1500 produktów wytwarzanych przez blisko 200 producentów.

"Cieszy fakt, że te produkty są już dobrze widoczne na półkach sklepowych i są rozpoznawalne przez konsumentów. Cieszy również zainteresowanie samych producentów, gdyż jest to program dobrowolny i to oni sami zgłaszają swoje wyroby do oceny przez wybitnych specjalistów" - podkreślił Jurgiel.

Podczas poniedziałkowej gali znaki "Poznaj Dobrą Żywność" otrzymało 57 przedsiębiorstw dla 155 produktów. Znaki przyznano w 9 kategoriach, w tym: mleko i produkty mleczne, miody, ryby i ich przetwory, wyroby cukiernicze i ciastkarskie oraz pieczywo, a także mięso i przetwory mięsne.

Minister Jurgiel zaznaczył podczas uroczystości, że "to dzięki takim firmom i wyrobom rozwija się nasz przemysł rolno-spożywczy i rolnictwo". "Efektem tego rozwoju jest stale rosnący eksport polskich produktów rolno-spożywczych, którego wartość osiągnie w bieżącym roku ponad 25 mld euro" - dodał.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym do uczestników wydarzenia podkreślił, że gala wręczenia znaków "Poznaj Dobrą Żywność" już na stałe wpisała się do kalendarza "ważnych i cenionych przedsięwzięć w branży rolno-spożywczej".

"Sektor spożywczy jest strategicznym obszarem w zakresie rozwoju naszej gospodarki. Polska żywność słynie z dobrej jakości i walorów smakowych. Doceniają ją nie tylko nasi rodacy, ale również klienci spoza granic kraju. Polscy konsumenci coraz bardziej szukają rodzimych wyrobów i świadomie po nie sięgają. (...) Nie do przecenienia są zatem wszelkie inicjatywy promujące wśród klientów dobrą markę oraz wyjątkowość polskich wyrobów" - napisał w liście marszałek.

"Od lat program +Poznaj Dobrą Żywność+ pełni ważną rolę, informując i pomagając konsumentom w wyborze odpowiednich artykułów. Pełni również funkcję motywacyjną dla przedsiębiorców, którzy poprzez wdrażanie systemów jakościowych oferują sprawdzone, wartościowe produkty. Konsekwencją tego jest wzrost zaufania klientów do polskich firm z branży spożywczej" - zaznaczył.

Gala wręczenia znaków "Poznaj Dobrą Żywność" odbyła się podczas trwających od poniedziałku w Poznaniu targów Polagra Food, Polagra Tech i Polagra Gastro. Łącznie na terenie MTP swoje produkty prezentuje 900 wystawców z 36 państw. W trakcie tegorocznych targów organizatorzy spodziewają się 50 tys. zwiedzających.

 

© Portal Spożywczy 2019-10-15 19:16:57