Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Akt oskarżenia ws. grupy handlującej papierosami bez akcyzy

Siedem osób objął akt oskarżenia ws. grupy przestępczej zajmującej się handlem papierosami bez akcyzy – poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Część z nich związana była z Markiem M. ps. "Oczko".


Autor: PAP
Data: 28-09-2017, 17:39
Fot. Fotolia

"Prokurator 18 września br. skierował akt oskarżenia przeciwko Sylwestrowi O., oskarżając go o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą działającą w Szczecinie, na Pomorzu Zachodnim i w innych miejscowościach w Polsce, której celem było popełnianie przestępstw skarbowych polegających na nabywaniu papierosów nieposiadających polskich znaków akcyzy" - powiedziała PAP naczelnik zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej Aldona Lema.

Sylwester O. był już prawomocnie skazany za udział w grupie przestępczej, którą w latach 90. kierował Marek M. ps. "Oczko".

Oprócz Sylwestra O. aktem oskarżenia objętych zostało sześciu innych członków grupy przestępczej. Jedna z nich Marek D. ps. "Duduś", także skazana za działalność w grupie "Oczki", jest poszukiwana przez prokuraturę listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania.

Śledczy nie ujawniają ile stracił Skarb Państwa na działalności przestępców.

"Sprawa, w której skierowany został akt oskarżenia została wyłączona z dużo większego śledztwa, prowadzonego w tutejszym wydziale, której przedmiotem jest działalność zorganizowanych grup przestępczych na terenie województwa zachodniopomorskiego" - powiedziała Lema.

Szczecińska PK przejęła 11 września z tamtejszej prokuratury okręgowej śledztwo, w którym zarzuty postawiono Markowi M. "Oczce", a jego przedmiotem jest wewnątrzwspólnotowa dostawa i wprowadzenie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych - dodała Lema. Obecnie w tej sprawie podejrzanych jest osiem osób, a wobec siedmiu z nich zastosowano tymczasowe aresztowanie. Jednym z aresztowanych jest "Oczko".

Szczecińska PK sprawy kryminalne związane z działalnością O., "Dudusia" i "Oczki" prowadzi razem z CBŚP.

"Oczko" w 2003 r. został skazany na karę 13 lat pozbawienia wolności za kierowanie zbrojną grupą przestępczą. Ma ponownie stanąć przed sądem za zlecenie w 1997 r. zabójstwa Wiktora Fiszmana, szefa białoruskiej mafii. Poprzedni wyrok 25 lat pozbawienia wolności został uchylony.

"Duduś" w 2000 r. został skazany na 13 lat pozbawienia wolności za uczestnictwo w grupie przestępczej "Oczki". Sąd wówczas orzekł, że był on najbliżej związany z szefem grupy.

Gang, którym kierował "Oczko", działał w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim od 1993 do 1997 r. Zorganizowana przez Marka M. grupa przestępcza handlowała narkotykami, dopuszczała się wymuszeń rozbójniczych, porwań dla okupu, czerpała też korzyści z przydrożnej prostytucji.

© Portal Spożywczy 2019-10-18 01:36:38