666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rolnicze OPZZ powołuje sztab protestacyjny z powodu złej sytuacji rolników

Rolnicze OPZZ poinformowało w piątek o powołaniu sztabu protestacyjnego ze względu na pogarszającą się sytuacją rolników. Powodem jest rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń oraz zapowiedź prac nad ustawą zakazującą chowu zwierząt futerkowych i uboju rytualnego.


Autor: PAP
Data: 23-02-2018, 16:22
fot. Pixabay

Ponadto Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) zapowiedziało zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Jurgiela ze stanowiska ministra rolnictwa.

"Organizacje społeczne mają prawo organizować protesty" - skomentował zapowiedź OPZZ RiOR wiceminister Jacek Bogucki. Zauważył, że w proteście zorganizowanym na jesieni ubiegłego roku pod gmachem ministerstwa wzięli udział praktycznie jedynie działacze tej organizacji.

"Mam nadzieję, że rolnicy są rozsądną grupą społeczną i potrafią oddzielić ziarno od plew" - powiedział.

W uzasadnieniu akcji protestacyjnej OPZZRiOR podaje w komunikacie, że "prowadzone działania przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby ASF, są jak dotychczas nieskuteczne. Dziki - nosiciele choroby - spokojnie przemieszczają się w głąb kraju i jak na razie zatrzymały się w stolicy. Wielokrotnie, w różnych gremiach przedstawialiśmy propozycje podjęcia działań, także prewencyjnych, ale natrafialiśmy na mur nie do przebicia. Niestety, stawia go sam Minister Rolnictwa" - czytamy w komunikacie

Organizacja proponuje wykorzystanie dronów do inwentaryzacji i monitoring dzików, co ma pozwolić na szybki odstrzał chorych zwierząt, a to z kolei ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. "O naszej propozycji poinformowaliśmy Premiera RP wraz z informacją, że takie działania są konieczne dla zatrzymania obumierania polskiej produkcji trzody chlewnej oraz likwidacji kolejnych gospodarstw rodzinnych. Według dostępnych danych zlikwidowanych zostało już 3 tys. gospodarstw" - napisano w komunikacie.

Kolejnym problemem dla rolników może stać się zakaz uboju religijnego zwierząt oraz chowu zwierząt futerkowych. "Nie ma najmniejszej wątpliwości, że pod wątpliwie uargumentowanym hasłem ochrony praw i dobrostanu zwierząt powstaje zabójcza dla rolników i polskiej gospodarki mieszanka" - podkreślono.

Z informacji otrzymanych od organizacji branżowych wiemy, że hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma ponad 100-letnią tradycję i jest w zdecydowanej większości przedsięwzięciem rodzinnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Natomiast ponowne wprowadzenie zakazu będzie skutkowało "armagedonom wsi" tj. spowoduje ogromne straty dla rolników, którzy przez ostatnie lata rozwinęli hodowlę bydła mięsnego.

"Biorąc powyższe fakty pod uwagę, czując odpowiedzialność za losy milionów rolników, powołujemy Sztab Protestacyjny, który podejmie liczne akcje" - poinformował OPZZ RiOR.

© Portal Spożywczy 2020-02-21 09:17:52