Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ambasador Chin na EEC 2018: To dobry czas na rozwój współpracy między naszymi krajami

- Liderzy naszych krajów wyraźnie wyznaczyli kierunki. Teraz musimy zwiększyć tempo i przełożyć to na szczegółowe działania oraz zapewnić narzędzia wsparcia dla projektów, które już są organizowane. Teraz jest czas na rozmowy jak wspierać inwestycje – przyznał Liu Guangyuan, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce podczas debaty "Przyszłość współpracy Polski i Chin", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 15-05-2018, 19:42
fot. shutterstock.com

- Widzimy, że temat relacji Polski i Chin budzi zainteresowanie. Cieszę się z przyjaźni, która łączy nasze kraje. Właśnie teraz gdy mija 60 lat od nawiązania współpracy gospodarczej między naszymi krajami – powiedział ambasador, który przebywa w Polsce od niecałych dwóch miesięcy i jest 19 ambasadorem Chin w Polsce.

- Choć przebywam w Polsce od niedawana, czuję energię tego kraju. To dobry moment w historii, aby przeniesć nasze stosunki na wyższy poziom – dodał.

Jak podkreślił ambasador Liu Guangyuan, w latach 2015/16 nasi prezydenci spotkali się ze sobą dwa razy, a wiele firm rozpoczęło współpracę. - W ostatnich latach nasza współpraca jest najsilniejsza w takich dziedzinach jak handel, inwestycje, finanse i łączność. Ogólnie jest warta 22 mld dol. Co warto podkreślić, chińskie inwestycje w Polsce charakteryzują się tym, że są realizowane „od początku“ – dodał.

Ambasador podkreślił też szanse na rozwój tej współpracy. Są to m.in. zwiększająca się liczba chińskich biur handlowych w Polsce, rozwój transportu i logistyki, jak również umowa dotycząca nowego Jedwabnego Szlaku. Chony promują także inwestycje w ramach współpracy 16+1 – z firmami z Europy Środkowo-Wschodniej.

- Chcemy nawiązywać jeszcze ściślejsze stosunki. Polska będzie świętować w tym roku 100-lecie niepodległości. Chcemy, aby nasze gospodarki rosły, aby stopa życiowa ludzi zwiększała się. Życzymy sobie, aby rosnąca innowacyjność okazała się coraz bardziej korzystna dla zwyczajnych obywateli – dodał Ambasador.

Przyznał, że Chiny coraz bardziej otwierają się na świat – rozszerzają dostęp do swojego rynku i stwarzają lepsze warunki do inwestycji. - Chcemy zwiększać import do naszego kraju oraz rozszerzać działalność naszych firm za granicą – mówił.

- Polska otwiera się na nowe modele działalności i jest chętna innowacjom. Polska i Chiny mogą się wiele od siebie nauczyć, aby wspólnie rosnąć i się rozwijać. Mamy przed sobą dobrą i ciekawą przyszłość. Musimy być jednak pragmatyczni – przyznał Liu Guangyuan.

Zdaniem Ambasadora możliwości wynikające z otwarcia Jedwabnego Szlaku wpłyną na wzmocnienie współpracy handlowej i gospodarczej. – Obecnie istnieje deficyt w wymianie handlowej po stronie Polski, ale mamy nadzięję, że agencje promujące polskie towary umożliwią ten rozwój. Polskie produkty mają wysoką jakość – np. polskie jabłka mają duże szanse na przyjęcie się na rynku chińskim – mówił.

- Liderzy naszych krajów wyraźnie wyznaczyli kierunki. Teraz musimy zwiększyć tempo i przełożyć to na szczegółowe działania oraz zapewnić narzędzia wsparcia dla projektów, które już są organizowane. Teraz jest czas na rozmowy jak wspierać inwestycje – przyznał Ambasador.

Liu Guangyuan podkreślił, że trzeba także zachecać obywateli Polski I Chin, aby mieli bardziej otwarte podejście. - Wymiana kulturowa i know-how jest tak samo ważna jak handlowa – dodał.

- Nawet morze nie jest w stanie oddalić ludzi, którzy mają podobne ambicje – tym przysłowiem chińskim Ambasador zakończył swoje przemówienie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

© Portal Spożywczy 2019-01-18 10:37:00