666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rynek lodów wegańskich ma duży potencjał

Rynek lodów wegańskich ma duży potencjał i to nie tylko z uwagi na fakt, iż jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych jest nietolerancja laktozy. Specyfikę produkcji bezmlecznych deserów i reakcje polskich konsumentów na te produkty przybliża Michał Majewski, współwłaściciel manufaktury Lody Syrenka.


Autor: portalspożywczy.pl
Data: 11-07-2018, 14:11
fot. materiały prasowe

Specjały sygnowane tą marką są dopiero na początku drogi rozwoju, ale już zachwyciły odbiorców i specjalistów z branży spożywczej. Warunki ich sprzedaży nie różnią się od konwencjonalnych mrożonych deserów, więc pole do ekspansji jest znaczne.

- Produkcja lodów wegańskich jest dużym wyzwaniem technologicznym. Mają inne
właściwości fizyczne od lodów tradycyjnych, więc większość maszyn do produkcji lodów konwencjonalnych zupełnie się nie nadaje. Długo pracowaliśmy na tym, aby finalnie dostosować linie produkcyjną do naszych wymagań. Dużą rolę w tym względzie odgrywa prawidłowe rozdrabnianie orzechów, a także mieszanie składników w odpowiednich temperaturach - Majewski.

Manufaktura stale pracuje nad nowymi recepturami, a aktualnie posiada w ofercie lody w sześciu smakach. Są to: masło orzechowe z kawałkami czekolady; czarny kokos; kokos; matcha; czarny sezam i podwójna czekolada. Wszystkie mają swoich fanów, ale największą popularnością cieszą się masło orzechowe i czarny kokos.

Firma jest obecna na rynku dopiero od roku (istnieje od czerwca 2017 roku), ale już zyskała przychylność konsumentów. - Otrzymujemy mnóstwo pozytywnych komentarzy i ocen. Bardzo dużą część naszych klientów stanowią osoby z nietolerancją laktozy. Oczywiście weganie również uwielbiają nasz produkt ze względu no to, że dajemy im prawdziwy deser bez kompromisów jeśli chodzi o walory kulinarne - mówi współwłaściciel firmy. - Wiele osób, nawet nie będących weganami, uważa że nasze lody są lepsze od tradycyjnych. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale nasz produkt charakteryzuje się bardzo bogatą mieszanką i niskim napowietrzeniem co czyni nasze lody bardzo gęstymi i nadspodziewanie kremowymi. To zasługa między innymi orzechów nerkowca, a także odpowiednich proporcji masła kakaowego oraz nierafinowanego oleju kokosowego - dodaje M. Majewski.

Lody Syrenka można obecnie kupić w wielu warszawskich punktach gastronomicznych oraz niezależnych sklepach ze zdrową żywnością. - Jesteśmy właśnie w przededniu oddania do użytku naszej nowej większej manufaktury, więc zależy nam na poszerzeniu dystrybucji, aby nasi klienci mieli łatwiejszy dostęp do produktu. Stale dostajemy sygnały, że nasze lody powinny być dostępne również w innych miastach, więc przygotowujemy się do ekspansji. Lody wegańskie wymagają dokładnie takich samych warunków, jak lody tradycyjne, więc w łatwy sposób mogą uzupełnić ofertę każdego sklepu - podsumowuje Michał Majewski.

© Portal Spożywczy 2020-02-28 00:50:19