Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Eurocash głównym dostawcą sklepów Orlen. Posłowie zainteresowali się sprawą dostaw

Właściciele stacji paliw działających pod logo koncernu PKN Orlen informują, że w czerwcu 2018 r. firma zawęziła listę dostawców. Jako dostawcę do przystacyjnych sklepów firma wprowadziła spółkę Eurocash.


Autor: dlahandlu.pl
Data: 09-01-2019, 19:33
fot. materiały prasowe

W lipcu 2018 r. grupa posłów (Norbert Kaczmarczyk, Wojciech Bakun, Józef Brynkus, Jerzy Jachnik, Marek Jakubiak, Bartosz Józwiak, Andrzej Kobylarz, Maciej Masłowski, Łukasz Rzepecki, Tomasz Rzymkowski, Jarosław Sachajko, Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Elżbieta Zielińska) wypowiedziała się w imieniu właścicieli stacji benzynowych, którzy zgłaszali problem z dostawami do sklepów. Właściciele stacji podali, że Orlen jako dostawcę narzuca spółkę Eurocash.

- (...)  W Polsce ponad 1700 stacji paliw działa pod marką ORLEN oraz BLISKA. Przy każdej stacji funkcjonują sklepy oferujące klientom różne towary, począwszy od tych pierwszej potrzeby, aż po specjalistyczny asortyment. Zdziwienie budzi jednak fakt, że od 12 czerwca 2018 roku nastąpiło całkowite zawężenie wszystkich dotychczasowych dostawców,  którzy byli najdogodniejsi dla prywatnych stacji. Od tego czasu asortyment, który stacja chce zamówić, musi pochodzić od spółki akcyjnej wybranej przez ORLEN. Natomiast koncern ten narzuca spółkę akcyjną EUROCASH, u której produkty mają być zamawiane i później przez tę spółkę dostarczane - czytamy w interpelacji poselskiej.

- (...) Tych samych produktów, które są w posiadaniu wspomnianej spółki, nie można zamówić u innego dostawcy, co powoduje, że przedstawiciele lokalnych firm nie mogą sprzedawać swoich produktów. Przyczynia się to do upadku małych firm, które w konsekwencji tracą dotychczasowe dochody i z czasem będą musiały ogłosić swoją upadłość. Powoduje to także dezorganizację czasu pracy, ponieważ lokalne firmy bardzo sprawnie dostarczały zamówiony asortyment. Dotychczas właściciele współpracowali z firmami, które działały na tym samym terenie, co niwelowało wysokie koszty transportów - czytamy dalej. 

Na interpelację odpowiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Schreiber, który wyjaśnia, że takie decyzje należą tylko do zarządu koncernu i Skarb Państwa nie ingeruje w tego typu sprawy.

Jak wyjaśnia: - (...) Wszelkie kwestie związane z prowadzeniem spraw spółki, w tym i wybór dostawców dla stacji paliw, niezastrzeżone powszechnie obowiązującymi przepisami prawa lub postanowieniami Statutu Spółki dla Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej należą do kompetencji Zarządu. Skarb Państwa, wykonując uprawnienia właścicielskie zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, nie posiada uprawnień do ingerowania w działalność Zarządu Spółki, w tym wydawania mu wiążących poleceń. Właściwa w zakresie monitorowania i kontrolowania działań Zarządu Spółki w obszarze prowadzenia działalności podstawowej jest Rada Nadzorcza - pisze Grzegorz Schreiber.

Czytaj na dlahandlu.pl

© Portal Spożywczy 2019-06-27 00:50:56