Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

KZSM: Ten rok nie będzie łatwy dla polskiego mleczarstwa

Myślę, że ten rok nie będzie łatwy dla polskiego mleczarstwa ze względu na zdecydowany wzrost kosztów produkcji - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.


Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 10-01-2019, 11:56
Waldemar Broś, prezes KZSM /fot. KZSM

Począwszy od surowca – rolnicy będą oczekiwać wyższych cen, co przy rosnących cenach energii elektrycznej, gazu, opakowań, linii technologicznych i całej infrastruktury będzie wobec zarządów spółdzielni i zakładów bardzo trudnym wyzwaniem. - Aby spełnić te wszystkie oczekiwania musi nastąpić wzrost przychodów – a czy na pewno nastąpi i we właściwej skali trudno jest prognozować dzisiaj, bo jestem przekonany, że jak zwykle we właściwym i korzystnym dla siebie czasie wejdzie do gry kapitał spekulacyjny – mówi Waldemar Broś.

Zwraca uwagę, że rynki światowe się kurczą np. rynek chiński na który bardzo liczyliśmy mimo niemałych środków z Funduszu Promocji Mleka kierowanych w tamtym kierunku stanowi zaledwie niecałe 2 proc. wartości eksportu. - Dlatego zdecydowanie należy wzmocnić promocję spożycia na rynku krajowym, na którym po ciągle pod względem spożycia mamy ogromne rezerwy. Promocja musi być zdecydowanie inna – to znaczy iść w kierunku pokazywania walorów zdrowotnych mleka i produktów mleczarskich i korzyści płynących z tego dla człowieka – uważa prezes KZSM.

- Każda promocja typu ,,pij mleko będziesz wielki” nie spełnia naszych oczekiwań – dodaje.

© Portal Spożywczy 2019-06-27 12:34:05