666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Pracowników z zagranicy przyjmę od zaraz

Na razie resort pracy nie planuje zmian w procedurach zatrudniania cudzoziemców. Słowacja już ma takie ułatwienia, Niemcy je planują - informuje "Puls Biznesu".


Autor: Puls Biznesu
Data: 08-03-2019, 08:45
fot. Shutterstock

"PB" podaje, że zatrudnianie cudzoziemców nie jest łatwe. Obecny tryb legalizowania ich pracy i pobytu w Polsce nie odpowiada w pełni potrzebom pracodawców. Tymczasem według prognoz za kilka lat może brakować ponad milion pracowników. Już obecnie coraz trudniej jest pozyskać obcokrajowców do pracy, zwłaszcza na stanowiska produkcyjne. Firmy mocno konkurują ze sobą o Ukraińców.

Według Katarzyny Gospodarowicz, radcy prawnego, partnera w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLegal), pracodawcy w niektórych przypadkach są w stanie lepiej wynagradzać obywateli Ukrainy niż Polaków, np. oferując im dodatkowo darmowe noclegi, co może prowadzić do dyskryminacji pracowników z naszego kraju.

Jej zdaniem, niewątpliwym ułatwieniem przy zatrudnianiu cudzoziemców jest możliwość rozpoczęcia pracy na podstawie oświadczeń o powierzeniu jej wykonywania. Są one wpisywane do ewidencji przez powiatowy urząd pracy (PUP). Co prawda urzędy również nie dochowują ustawowych terminów na wpis, który wynosi 7 dni roboczych, to jednak w niektórych można otrzymać go po upływie 14-15 dni. Ponadto od 2018 r. prawo daje możliwość kontynuowania pracy po zakończeniu okresu wskazanego w oświadczeniu, nawet gdy PUP nie wyda jeszcze zezwolenia. Problem jest jednak w tym, że planowanie i zatrudnianie cudzoziemców jest mocno przyhamowywane przez chociażby oczekiwanie na zezwolenie na pracę. Powinno pojawić się ono w ciągu miesiąca, ale jest zwykle dopiero po czterech. Z kolei zezwolenie na pobyt w Polsce powinno być wydane w terminie dwóch miesięcy, a w praktyce trwa to aż 12.

W jej ocenie, warto byłoby wprowadzić uproszczoną procedurę uzyskiwania zezwolenia na pracę dla zawodów deficytowych dla gospodarki. Taka lista jest załącznikiem do rozporządzenia w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców.

Wygląda jednak na to, że resort pracy takich zmian nie zaproponuje. Na pytanie “Pulsu Biznesu” w tej sprawie, odpowiedział, że w najbliższym czasie nie jest planowane rozszerzenie listy państw, których obywatele mogą wykonywać pracę w Polsce na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

© Portal Spożywczy 2020-02-22 11:34:50