Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes KZRSS Społem: Spółdzielnie są osobnymi podmiotami, ale widzimy potrzebę wspólnych działań

Spółdzielnie spożywców Społem świętują w tym roku 150 lat istnienia spółdzielni spożywczych na ziemiach polskich i w Polsce. Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem” podkreśla, że chociaż każda spółdzielnia jest samodzielna, to są obecnie pomysły na wspólne działania zakupowe.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 14-03-2019, 19:01
Ryszard Jaśkowski

Spółdzielczość spożywców Społem stanowi obecnie 300 samodzielnych spółdzielni, z czego 240 jest zrzeszonych w Krajowym Związku Rewizyjnym Spółdzielni Spożywców „Społem”.

Spółdzielnie są osobnymi podmiotami, ale wobec silnej konkurencji coraz bardziej zauważają potrzebę wspólnych działań, takich jak np. wspólne zakupy, powodujących zmniejszenie cen i tym samym wzrost konkurencyjności.

– Staramy się iść z duchem czasów – mówi Ryszard Jaśkowski, prezes KZRSS Społem. – Obecnie każda spółdzielnia jest samodzielna, więc my nie możemy narzucać integracji, możemy ją tylko proponować – tłumaczy.

Dodaje, że w 2010 roku została powołana Krajowa Platforma Handlowa „Społem” Sp. z o.o., która ma w ofercie produkty marki własnej dla sklepów „Społem”.

– Teraz powinniśmy zrobić krok naprzód, ponieważ nawet duże spółdzielnie widzą potrzebę wspólnego działania – tłumaczy Ryszard Jaśkowski.

Prezes KZRSS Społem zaznacza, że nie mają dofinansowania i rozwijają się z tego, co sami wypracują. – Problemem jest dla nas kapitał, ale chcemy się rozwijać – mówi.

Podkreśla, że spółdzielnie inwestują w remonty i rewitalizacje oraz w otwarcia sklepów, które spełniają nowoczesne standardy.

Ryszard Jaśkowski przypomina też, że "Społem" wspiera ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, chociaż wymaga ona jeszcze doprecyzowania w kilku kwestiach, takich jak punkty pocztowe i praca członków rodziny w niehandlowe niedziele.

Za datę narodzin spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich przyjmuje się 1869 rok, w którym powstało Stowarzyszenie Spożywcze "Merkury" w Warszawie i Stowarzyszenie Spożywcze "Oszczędność" w Radomiu. Polska znajdowała się wtedy pod zaborami: austriackim, pruskim i rosyjskim. Ponieważ pierwsza spółdzielnia powstała w Warszawie, na terenie zaboru rosyjskiego i ruch spożywców był tu silniejszy – stąd promieniowały jego idee – za kolebkę spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich przyjmuje się tzw. Kongresówkę.

Obecnie Społem to 300 samodzielnych spółdzielni, 44 tys. członków spółdzielni, 26 tys. pracowników i 2,5 tys. sklepów. Do „Społem” należy też 80 restauracji i barów, 157 zakładów piekarskich, 29 zakładów ciastkarskich, 3 hotele i 7 ośrodków wypoczynkowych. Marka własna obejmuje 255 produktów, a sprzedaż roczna ogółem to 7 mld złotych.

© Portal Spożywczy 2019-07-20 02:48:00