Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Projekt ustawy dot. VAT zdjęty z porządku obrad. Nektary i napoje obronione?

Krajowa Unia Producentów Soków uważa, że Sejm podjął w piątek 15 marca pierwszy krok w dobrą stronę. Podczas głosowania w Sejmie, podjęto decyzję o zdjęciu z porządku obrad rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.


Autor: www.portalspozywczy.pl/ ZSRP / KUPS / rmf24
Data: 18-03-2019, 11:02
fot. shutterstock

Posłowie mieli głosować nad tą ustawą. Opozycja alarmowała, że to uderzy w rolników i wywoła ich gniew. Prawo i Sprawiedliwość poprosiło o przerwę. Jarosław Kaczyński wezwał na dywanik wiceministra finansów i nagle marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił, że zdejmuje ten punkt z porządku obrad. Po konsultacji z konwentem seniorów informuję, że zdejmuję z porządku dziennego punkt 14 - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Tym samym punkt ten nie będzie rozpatrywany podczas aktualnego posiedzenia, nie będzie też głosowania wniosków o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. 

Cała burza dotyczyła propozycji, by podnieść z 5 do 23 procent opodatkowanie napojów z obniżoną zawartością owoców.

KUPS zwraca się do polskich parlamentarzystów o niepodnoszenie podatku VAT z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. W dalszym ciągu apel polskich rolników, sadowników i producentów napojów owocowych pozostaje aktualny.

- Walka środowiska sadowniczego o niepodnoszenie VAT- u na soki owocowe i podnoszeniu na owoce tropikalne przyniosła skutek. PiS pod naciskiem branży wycofał się ze szkodliwych dla polskiego sadownictwa zapisów - informują przedstawiciele Związku Sadowników RP.

- Podnosiłem tę sprawę na Komisji Rolnictwa. Niestety Minister Ardanowski nie zajął w tej sprawie stanowiska. Podniesienie VAT na soki oznacza, że konsument będzie sięgał po tańsze napoje, nieowocowe. Obniżenie VAT na cytrusy to z kolei obniżenie ich cen w sklepach i zwiększenie konkurencji np. dla jabłek. W tej sprawie Komisja przyjęła nawet Dezyderat. Sytuacja ta pokazuje, że warto o nasze sprawy walczyć - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. 

- Szkodliwy dla naszej branży projekt został w ostatniej chwili wycofany z procedowania. Oby nie było chęci powrotu do tych szkodliwych dla polskiego sadownictwa zapisów - dodaje Maliszewski.

© Portal Spożywczy 2019-10-15 15:51:56