Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Przestrzeń do umocnienia złotego nie jest duża, dług będzie stabilny

Ostatnie umocnienie złotego wynika ze wzrostu globalnego apetytu na ryzyko, jednak przestrzeń do aprecjacji polskiej waluty nie jest duża - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, rentowność krajowych obligacji pozostanie stabilna.


Autor: PAP
Data: 21-03-2019, 16:26

"Umocnienie złotego to efekt uboczny globalnego wzrostu apetytu na ryzyko. Jeśli ten trend się utrzyma, to EUR/PLN może jeszcze spaść, jednak sceptycznie podchodzę do tego, by złoty miał duże pole do umocnienia" - powiedział Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Jego zdaniem, implikacje płynące z decyzji Fed, takie jak osłabienie dolara, są korzystne dla walut rynków wschodzących, jednak są kraje, które w dużo większym stopniu są wrażliwe na wpływ amerykańskiej waluty niż Polska.

"Sytuacja fundamentalna w Polsce nie zmieniła się istotnie, dane nie mają przełożenia na ocenę przyszłych działań RPP. Dopiero jeśli EBC zacząłby przygotowywać się do zaostrzania polityki, wówczas zacznie się zmieniać rynkowe postrzeganie perspektyw stóp proc. NBP" - powiedział Białas.

Amerykańska Rezerwa Federalna w środę wieczorem utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. W marcowej projekcji mediana prognoz członków Fed dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 r. spadła do zera wobec dwóch przewidywanych w grudniu. W 2020 r. Fed oczekuje jednej podwyżki stóp procentowych.

W czwartek GUS podał lutowe dane o produkcji budowlano-montażowej oraz o sprzedaży detalicznej, a w środę - o produkcji przemysłowej. Wszystkie te wskaźniki okazały się wyższe od konsensusu rynkowego.

W komentarzach ekonomiści oceniali, że odczyty dopełniają pozytywny obraz polskiej gospodarki na początku roku, a w lutowych danych "nie widać spowolnienia".

RYNEK DŁUGU

"Na świecie dużo się dzieje, przełożony brexit, posiedzenie Fed, ale u nas zmienność jest niska, nawet mimo aukcji. Ta stabilność powinna się utrzymać w najbliższym czasie, a rentowność 10-latek będzie utrzymywać się w wąskim zakresie w okolicach 2,85-2,90 proc." - powiedział Mateusz Milewski, diler SPW z mBanku.

Na czwartkowym przetargu Ministerstwo Finansów odkupiło obligacje czterech serii za 7,1 mld zł i sprzedało papiery pięciu serii za 7,2 mld zł. Resort poinformował, że po aukcji zamiany stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto 2019 roku wynosi 64 proc.

Brytyjska premier Theresa May zwróciła się w środę do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zaznaczyła, że sprzeciwia się dłuższemu opóźnieniu brexitu, a celem rządu jest opuszczenie UE z umową.

© Portal Spożywczy 2019-11-15 01:05:50