Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Meating Point otwiera drugą restaurację w Warszawie

Meating Point otwiera swoją drugą lokalizację w stolicy. Nowy lokal powstaje w Moim Miejscu na Dolnym Mokotowie.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 26-03-2019, 09:34
fot. materiały prasowe

Meating Point to sieć samoobsługowych restauracji. Sezonowe menu powstaje pod okiem dietetyka. Dzięki tygodniom tematycznym oraz codziennie aktualizowanym menu na stronie internetowej można dbać o różnorodność swoich posiłków.

– Chcemy, by Moje Miejsce budziło pozytywne skojarzenia zarówno u pracowników biur, którzy tutaj będą realizować swoje zawodowe cele, jak i przyszłych mieszkańców. Dlatego chcemy im zapewnić usługi na najwyższym poziomie, z których chętnie będą korzystać każdego dnia. Jak mówi stare porzekadło „przez żołądek do serca”. Dobra restauracja, serwująca zdrowe i różnorodne posiłki to miejsce na wagę złota. Pracownikom doda energii i pozwoli oderwać się na chwilę od prowadzonych zadań, by wspólnie z innymi wykorzystać czas na lunch. Jesteśmy przekonani, że Meating Point najlepiej zadba o podniebienia naszych użytkowników – mówi Paweł Milcarz, Senior Leasing Manager w Dziale Biur Echo Investment.

Wyłącznym agentem reprezentującym Meating Point i odpowiadającym za negocjację umowy najmu jest Knight Frank.

– Cieszymy się, że możemy wspierać rozwój tak ciekawego konceptu jakim jest Meating Point. Moje Miejsce będzie drugą warszawską lokalizacją, ponieważ strategia restauracji znakomicie uzupełnia się z podejściem Echo Investment, do kwestii dbałości o wygodę najemców i zapewnienie im jak najwyższej jakości usług. Wybraliśmy Echo Investment, jako wyprzedzającego trendy partnera, natomiast stworzone przez niego Moje Miejsce, ze względu na lokalizację i fakt, że życie będzie toczyć się tu całą dobę – komentuje Kinga Zabłocka, Senior Leasing Manager w Dziale Wynajmu Powierzchni Handlowych Knight Frank.

© Portal Spożywczy 2019-10-18 05:33:40