Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Fundacja Platforma Przemysłu będzie budować centra kompetencji dla przedsiębiorców

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie budować centra kompetencji i uczyć przedsiębiorców, w jaki sposób modernizować działalność i korzystać z rozwiązań przemysłu 4.0 - mówiła w czwartek w Radomiu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.


Autor: PAP
Data: 28-03-2019, 14:10
Jadwiga Emilewicz

Emilewicz zaznaczyła, że Platforma Przemysłu Przyszłości została tak pomyślana, by od razu wcielać w życie partnerstwo publiczno-prywatne. "Pewien zaczyn środków na jej początek pochodzi ze Skarbu Państwa, natomiast od razu w momencie, w którym ją tworzyliśmy, bardzo szeroko konsultowaliśmy z przemysłem - zarówno tym dużym, jak i małym i średnim, aby mógł się włączyć w jej prace i być jej współfundatorem" - tłumaczyła minister.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii podkreśliła, że Fundacja stworzy - na początek w Radomiu, a potem w kolejnych polskich miastach - centra kompetencji, które będą uczyć polskich przedsiębiorców, w jaki sposób modernizować swoją działalność i korzystać z rozwiązań 4.0.

Zdaniem Emilewicz docieranie do firm i kształcenie menadżerów jest szczególnie ważne, bo - jak powiedziała - badania z 2016 roku pokazują, iż tylko niespełna 10 proc. menadżerów rozumiało pojęcie przemysłu 4.0, a niespełna 26 proc. mówiło, że stara się wdrażać rozwiązania 4.0 w swojej działalności.

"Będziemy szkolić, tworzyć centra pilotażowe, wypracowywać najlepsze praktyki i również modelować finansowanie takiej transformacji przedsiębiorców, która odbywa się w instytucjach takich jak: Agencja Rozwoju Przemysły, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowe Centrum i Badań i Rozwoju po to, aby środki w jak najlepszy sposób były wykorzystywane przez firmy" - powiedziała Emilewicz.

27 marca została powołana Rada Programowa Fundacji, która przyjęła jej statut. Fundacją będzie kierować prezes, którym został Andrzej Soldaty, twórca Inicjatywy dla Polskiego Przemysłu 4.0 oraz współtwórca koncepcji Platformy Przemysłu Przyszłości. Następnym krokiem jest powołanie członków zarządu i dalej rejestracja Fundacji w KRS oraz uruchomienie środków na jej funkcjonowanie.

© Portal Spożywczy 2019-11-12 22:04:30