Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezydent: rzemiosło to wielka wartość dla państwa, społeczeństwa i gospodarki

Rzemiosło, praca tradycyjna i firmy rodzinne to wielka wartość naszego państwa, społeczeństwa i systemu gospodarczego – mówił w sobotę w Zabrzu prezydent Andrzej Duda. Wziął on udział w gali Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.


Autor: PAP
Data: 07-04-2019, 10:17
Andrzej Duda, Prezydent RP /fot. PTWP

Prezydent dziękował przedsiębiorcom za tworzenie miejsc pracy i gratulował sukcesów, zachęcał też do ekspansji zagranicznej. Oświadczył, że darzy polskich rzemieślników wielkim szacunkiem, jako ludzi ciężkiej i solidnej pracy, często przejmowanej z pokolenia na pokolenie.

Swoje przemówienie Duda rozpoczął od przypomnienia, że decyzją Sejmu obecny rok jest obchodzony jako Rok Powstań Śląskich. "Chcę tu dziś przed państwem pokłonić się i podziękować w imieniu Rzeczypospolitej za tamten wielki czyn trzech powstań śląskich - pierwszego z 1919 r., tego drugiego z 1920, i wreszcie tego trzeciego z 1921 r., które ostatecznie doprowadziło do tego, że Górny Śląsk w swojej wielkiej części w 1922 r. stał się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej" - powiedział prezydent.

"Z całego serca dziękuję za tamto bohaterstwo, za tamtą niezłomność trzech powstań, za walkę, za gotowość oddania życia" - dodał i podkreślił, że wielu powstańców tworzyło później katowicką izbę rzemieślniczą.

Duda powiedział też, że w 2009 r. siedzibę izby odwiedził ówczesny prezydent Lech Kaczyński. "Chcę powiedzieć, że to właśnie pan prezydent akcentował ten wielki szacunek do polskiego rzemiosła, do ludzi pracy, tej tradycyjnej, właśnie pracy firmy rodzinnej, która przechodzi z pokolenia na pokolenie, jako wielkiej wartości naszego państwa, naszego społeczeństwa i naszego systemu gospodarczego" - podkreślił prezydent.

Zrzeszonym w katowickiej izbie dziękował za stworzenie 30 tys. miejsc pracy i gratulował wielu sukcesów osiągniętych dzięki - jak mówił - woli działania, intelektowi i przedsiębiorczości. Andrzej Duda dodał, że życzy wszystkim, aby Polska dobrze się rozwijała i dzięki prowadzonej polityce, m.in. działaniom legislacyjnym, stawała się coraz bardziej przyjazna przedsiębiorcom. "Żebyście państwo rzeczywiście odczuwali wsparcie i szacunek ze strony państwa dla siebie, jako ludzi przedsiębiorczych, odważnych (…)" - zaznaczył.

Przekonywał, że rządzący starają się ułatwiać życie młodym ludziom, rozpoczynającym działalność gospodarczą i zmniejszać obciążenia, które bardzo często stanowią barierę dla stworzenia własnej firmy. "Cieszę się, że ponad rok temu miałem możliwość podpisać coś, co nazwaliśmy +konstytucją dla biznesu+, a w istocie był to pakiet pięciu ustaw, które wprowadziły szereg rozwiązań, które zaczynają działać i które mam nadzieję, że przede wszystkim młodym przedsiębiorcom będą ułatwiały codzienne działanie" - oświadczył. Prezydent wyraził też zadowolenie, że coraz więcej młodych ludzi kształci się dzisiaj w systemie szkolnictwa zawodowego.

Duda wyraził nadzieję, że polskie firmy będą miały coraz lepsze warunki do rozwoju, Polska będzie "państwem coraz silniejszym, a nasz biznes będzie coraz bardziej konkurencyjny". Tych przedsiębiorców, którzy czują się na siłach, zachęcał do ekspansji zagranicznej. Ocenił, że wspieranie takich przedsiębiorstw to ważne zadanie, także dla władz.

Podczas uroczystości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu wręczone zostały nagrody przedstawicielom podmiotów gospodarczych, które przyczyniają się do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. Jedną z nich - odznakę honorową Szabla Kilińskiego, przyznaną restauratorowi Mieczysławowi Kucharskiemu, wręczył osobiście prezydent Duda.

Prezydent Duda odebrał z rąk rzemieślników Honorową I Złotą Statuetkę. Jak zaznaczył, wyróżnienie ma dla niego bardzo symboliczne znaczenie i odbiera je "bardzo osobiście". "Mój dziadek, który rzeczywiście był rzemieślnikiem, byłby ogromnie dumny, że zostałem przez państwa właśnie wyróżniony tą statuetką - z tych powodów, o których mówiłem wcześniej. Jesteście państwo jednym z najpiękniejszych środowisk zawodowych w Polsce i jestem za to szczególnie wdzięczny" - powiedział.

Prezes izby prof. Jan Klimek dziękował Dudzie za życzliwość dla śląskiego środowiska rzemieślników. Jak wspominał, kiedy jeszcze Duda był ministrem w kancelarii ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przyjął przedstawicieli śląskiego rzemiosła w swoim gabinecie. "Od tego czasu spotykamy się wiele, wiele razy, w kancelarii prezydenta, w Radzie Dialogu Społecznego, i nigdy nie odmawia pan, nam rzemieślnikom, swojej pomocy" - powiedział Klimek.

Katowicka Izba Rzemieślnicza powstała w czerwcu 1922 r. i jest najstarszą, a jednocześnie największą organizacją samorządu gospodarczego w regionie. Skupia około 6 tys. przedsiębiorstw zatrudniających blisko 30 tys. osób. W swej historii potwierdziła kwalifikacje zawodowe ponad 400 tys. pracowników. Działa w niej 75 komisji egzaminacyjnych, w których zasiada 313 osób.

© Portal Spożywczy 2019-11-13 10:47:51