Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Strajk pracowników w czterech magazynach Amazona w Niemczech

Pracownicy czterech niemieckich centrów wysyłkowych Amazona rozpoczęli w poniedziałek strajk. Domagają się podniesienia wynagrodzeń i poprawy warunków pracy. To część długoterminowej kampanii prowadzonej przez związek zawodowy Verdi - podała agencja Reutera.


Autor: PAP
Data: 15-04-2019, 18:36
Fot. Shutterstock

Do strajku przystąpili pracownicy magazynów Amazona w Koblencji w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, a także w Bad Hersfeld w Hesji oraz w miastach Rheinberg i Wern w Nadrenii Północnej-Westfalii. W części centrów wysyłkowych protesty potrwają do czwartku. Verdi nie wyklucza, że pracownicy z innych magazynów dołączą do strajku w czasie świąt wielkanocnych.

Jak przypomina agencja, związek od 2013 r. zorganizował liczne strajki w placówkach Amazona, by wymusić podwyżki dla pracowników w zgodzie z porozumieniami zbiorowymi obowiązującymi w niemieckiej branży sprzedaży detalicznej i wysyłkowej. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu przedstawicielka zarządu Verdiego, Stefanie Nutzenberger napisała, że protestujący "chcą położyć kres arbitralności, z jaką spółka (Amazon - PAP) wywiera nacisk na swoich pracowników poprzez stresującą pracę i środki nadzoru".

Koncern Jeffa Bezosa konsekwentnie sprzeciwia się postulatom związku. Rzeczniczka Amazona przekazała Reuterowi, że frekwencja w strajku w całych Niemczech jest bardzo ograniczona i nie opóźni on dostaw do klientów. Podkreśliła, że firma nie zawarła porozumienia zbiorowego, ale jej stawki są jednymi z wyższych wypłacanych pracownikom zatrudnianym na podobnych stanowiskach.

Niemcy są dla Amazona największym rynkiem po Stanach Zjednoczonych. W RFN działa 12 centrów dostawczych.

© Portal Spożywczy 2019-08-25 00:00:51