Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Eurocash stracił kontrakt z PKN Orlen

PKN Orlen we wrześniu zakończy współpracę z Eurocashem – dowiedział się Business Insider Polska. Koncern planuje utworzyć własną placówkę logistyczną, która będzie zaopatrywać w produkty sklepy przystacyjne.


Autor: dlahandlu.pl za Business Insider Polska
Data: 15-05-2019, 09:44
fot. flickr.com

PKN Orlen jest dla Eurocashu największym klientem. Z biznesowego punktu widzenia paliwowy gigant wiele na tym nie zyska. W grę wchodzić mogą jednak względy polityczne.

Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku, stwierdził, że nie będzie to miało istotnego wpływu na wyniki grupy. Sprzedaż pozapaliwowa w PKN Orlen - w tym FCMG, papierosy, alkohole, gastronomia, usługi - to około 3,1 mld zł rocznie. Nawet jeśli Eurocash odpowiada za 25 proc. dostaw do sieci, przy marży hurtownika na poziomie 2-3 proc., to potencjalna korzyść z własnej logistyki będzie relatywnie nieduża (może kilkanaście milionów złotych rocznie).

- Kontrakt, o którym mowa, dotyczy wybranych kategorii produktów dostarczanych przez spółkę Eurocash i ma wartość ok. 2,5 proc. rocznej sprzedaży grupy. Ograniczenie współpracy z tym klientem może oznaczać dla nas konieczność zoptymalizowania struktury kosztowej, a także dostosowanie aktywów i infrastruktury logistycznej, wykorzystywanych na potrzeby tego kontraktu. Jednak w związku z bardzo dużą skalą grupy, nie jest to sytuacja mająca znaczący wpływ na sytuację finansową – twierdzi w rozmowie z "Business Insider Polska" Jan Domański, rzecznik prasowy grupy Eurocash.

© Portal Spożywczy 2019-10-19 14:47:12