Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

EEC 2019: Za 20 lat 80 proc. z nas będzie pracowało w zawodach, które dziś nie istnieją

W ciągu 20 lat 80 proc. z nas będzie pracowało w zawodach, których dziś nie ma. Kiedy uzmysłowimy sobie, co kryje się za tymi liczbami, okaże się, jak duża zmiana technologiczna przed nami - komentuje Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.


Autor: pulshr.pl
Data: 15-05-2019, 18:34
Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji fot. PTWP

ak wskazuje Andrzej Dulka, telekomunikacja i informatyzacja będą miały ogromny wpływ na to, jak zmieni się rynek pracy. - Rewolucja technologiczna spowoduje, że za 20 lat aż 80 proc. z nas będzie pracowało w zawodach, które dziś nie istnieją - przekonuje. 

Jednocześnie podkreśla, że sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi pracowników. - Nie ma takiego softweru, który byłby w stanie to zrobić. Możemy mówić o rozszerzonej inteligencji, bo pamiętajmy, że sztuczna ręka nigdy nie będzie prawdziwą - mówi Dulka.

Mówi też o zawodach, które z nowymi technologiami mogą przegrać. Chodzi o zawody, które łatwo opisać algorytmicznie. To m.in. kierowcy czy lekarze odpowiedzialni za opisywanie zdjęć rentgenowskich. - Ich zadania łatwo można zastąpić, zresztą już dziś softwery grają na giełdzie, gdzie potrafią podjąć decyzję w sekundę. Człowiek nie jest w stanie być od nich szybszy. Dzisiaj nie dziwi nas, że po ulicach nie jeżdżą dorożki. Ale za dwadzieścia czy trzydzieści lat nikogo nie będzie dziwiło, że z ulic znikną tradycyjne samochody. Będziemy poruszać się autonomicznymi pojazdami. "Zwykłym" samochodem będziemy jeździć wyłącznie dla przyjemności - przekonuje.

Natomiast przedstawiciele zawodów, w których istotny jest czynnik kreatywny, które wymagają empatii nie mają się czego obawiać. - Tam sztuczna inteligencja nie poradzi sobie - wyjaśnia prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Wskazuje też, że jest trzecia grupa zawodów niezagrożonych zmianami technologicznymi. W przypadku fryzjerów, szewców czy hydraulików wprowadzenie takich zmian będzie po prostu nieopłacalne.

Artykuł powstał podczas debaty "Roboty w przemyśle" zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Już 4-5 listopada w Warszawie największa konferencja dedykowana sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce: 20 sesji tematycznych, 120 prelegentów, ponad 1000 uczestników. Zarejestruj się teraz!

© Portal Spożywczy 2019-10-22 05:47:20